Exploring Multi-Step Word Problems

Exploring Multi-Step Word Problems

Assessment

Interactive Video

Created by

Mia Campbell

Mathematics

3rd - 5th Grade

3 plays

Medium

08:06

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

What is the cost of one regular membership if the total cost for four memberships is $532?

2.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

How much more does a deluxe membership cost compared to a regular membership?

3.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

What is the total cost of a deluxe membership?

4.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

How much does each adult ticket cost for the snowboarding trip?

5.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

What is the total cost for tickets and helmets for Devon's family?

6.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

How much change will Devon's family receive if they pay with $200?

7.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

What is the combined total cost of tickets for three kids and two adults?

8.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

How many books did the discount bookstore sell if it sold three times as many as the regular bookstore's 345 books?

9.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

What is the total number of books sold by both the regular and discount bookstores?

10.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

If the regular bookstore sold 345 books, how many books did the discount bookstore sell?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

3 questions

KS2 Primary Maths Age 13-17 - Calculations: Word Problems - Explained

interactive video

4th - 6th Grade

ACT PREP - Solving Functions Word Problem

3 questions

ACT PREP - Solving Functions Word Problem

interactive video

11th Grade - University

Understanding Gas Cost Calculation

11 questions

Understanding Gas Cost Calculation

interactive video

5th - 8th Grade

Understanding Proportions and Unit Rates in Cost Calculation

11 questions

Understanding Proportions and Unit Rates in Cost Calculation

interactive video

6th - 10th Grade

Understanding Linear Equations and Graphs

11 questions

Understanding Linear Equations and Graphs

interactive video

6th - 8th Grade

Cost of Songs and Membership

11 questions

Cost of Songs and Membership

interactive video

6th - 7th Grade

How to write an expression from a word problem - Answers to homework

8 questions

How to write an expression from a word problem - Answers to homework

interactive video

11th Grade - University

Word Problems: Division, Multiplication, and Subtraction

4 questions

Word Problems: Division, Multiplication, and Subtraction

interactive video

4th - 6th Grade