Multi Step Word Problems (4th)

Assessment
•
Electra Johnson
•
Mathematics
•
4th Grade
•
3 plays
•
Medium
Student preview

13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
A book store had eight books in the clearance section. If they sold 5 books, but then put 23 more books in the clearance section, how many books would be in the bin?
2.
MULTIPLE SELECT
2 mins • 1 pt
Which process would you use to solve the problem?
At lunch a waiter had 12 customers and 4 didn't leave a tip. If the waiter received $5 from the ones who did tip, how much money did he earn?
3.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
The cafeteria had 65 peaches. They handed out 37 to students for snack and used the rest to make cobblers. If each cobbler takes 4 peaches, how many cobblers could they make?
4.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
While playing a game Ella defeated 7 enemies. She earned 30 points for each defeat. If she traded her points for 3 extra lives, how many points is it per life?
5.
MULTIPLE SELECT
2 mins • 1 pt
On her home screen Tanya has 8 rows of apps with 8 apps in each row. If she deletes 7 apps, how many apps will she have left on her home screen?
6.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
Caroline had $127 dollars in the bank. She spend $58 on a new outfit. Her mom gave her $15 for cleaning the house. How much money does Caroline have now?
7.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
Leslie wants to purchase all 18 action figures in a collection. She has already purchased 11. If each figure costs $7, how much money will Leslie need to purchase the rest of the action figures?
8.
MULTIPLE SELECT
2 mins • 1 pt
Zoe had 35 homework problems. She finished 15 on the bus, but still had 4 pages of problems to complete. If each page has the same number of problems on it, how many problems are on each page?
9.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
East Elementary held a coat drive and collected 10 bins of coats. Each bin had 10 coats. The school wants to donate the coats equally to four charitable organizations. How many coats will each organization receive?
10.
MULTIPLE SELECT
2 mins • 1 pt
Jaleel has a job mowing lawns in his neighborhood. He mows 5 lawns a month and makes $12 per lawn. Each month he spends $19 on gas. How much money does Jaleel make each month mowing laws?
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Multi Step Word Problems (4th)

•
4th Grade
Sheet - G 4

•
4th - 6th Grade
4th grade multiplication unit review

•
4th Grade
Interpreting Remainders - Lesson 3

•
3rd - 5th Grade
2nd 9 weeks Math Quizizz

•
4th Grade
NBT.6 Review

•
4th Grade
Unit 5 Review

•
4th Grade
Divide by 2 digits divisor

•
4th Grade