Multiplication 2 step word problems (addition & subtraction)

Multiplication 2 step word problems (addition & subtraction)

Assessment

Assessment

Created by

Jodie Jeppesen

Mathematics

3rd - 4th Grade

1 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

11 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE

15 mins • 1 pt

Mario picked 5 mushrooms and Luigi picked 2 mushrooms each day. If they did that for 5 days how much mushrooms would they have all together?

Mathematical Equivalence

ON

2.

DRAG AND DROP

15 mins • 1 pt

Broadway students were placed in 4 teams of 6 people. There were 15 students from grade 4 and the rest were from grade 3. How many were from 3rd grade? (a)  

3.

DROPDOWN

15 mins • 1 pt

Ann is on a running team. She ran 2 miles each day for 5 days. Over the weekend she ran 4 more miles. How many miles did Ann run that week? (a)  

4.

DROPDOWN

15 mins • 1 pt

Naomi bought 2 hats for $9 each and a bracelet for $5. How much did she spend in all? (a)  

5.

MATH RESPONSE

15 mins • 1 pt

There were 6 students sitting on each of the 4 benches on the playground. Then 3 students left. How many students were left on the benches?

Mathematical Equivalence

ON

6.

MATH RESPONSE

15 mins • 1 pt

The coach bought 9 packs of award ribbons. There are 4 red and 3 blue ribbons in each pack. How many total ribbons did the coach buy?

Mathematical Equivalence

ON

7.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Antonio has 5 packs of Pokemon cards with 7 cards in each pack. He gave 1 pack of cards to Kameron. How many total cards does Antonio have left?

8.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Journee and Wendy sold 3 boxes of candy bars. There were 7 candy bars in each box. They also sold 12 bags of chips. How many snacks did they sell in all?

9.

FILL IN THE BLANK

15 mins • 1 pt

We had 3 people in person in class today, then 2 more students came and joined our class. Each student in class got 5 stickers. How many stickers did Mrs. Morehouse give out?

10.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Allison is in charge of getting oranges for the soccer game today. She buys 2 bags with 6 oranges in each bag. She also buys 4 loose oranges.


Which expression can be used to find the number of oranges Allison buys in all?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Problem Solving Division

10 questions

Problem Solving Division

assessment

4th Grade - University

Unit 3: Multiplication Proficiency Review

15 questions

Unit 3: Multiplication Proficiency Review

assessment

3rd Grade

Division Unit Assessment Review

8 questions

Division Unit Assessment Review

assessment

4th Grade

Interpret Remainders

10 questions

Interpret Remainders

assessment

4th Grade

Multiplication 2 step word problems (addition & subtraction)

11 questions

Multiplication 2 step word problems (addition & subtraction)

assessment

3rd - 4th Grade

multiply & divide

10 questions

multiply & divide

assessment

4th - 5th Grade

Topic 5

7 questions

Topic 5

assessment

4th Grade