Rates, Ratios & Unit Rates

Assessment
•
Amanda O'Neall
•
Mathematics
•
7th - 8th Grade
•
10 plays
•
Medium
Student preview

23 questions
Show all answers
1.
DRAG AND DROP
1 min • 1 pt
Ratios and unit rates involve (a) .
2.
MATH RESPONSE
2 mins • 1 pt
Kacie has $760 in her savings account and $200 in her checking account. If she withdraws $40 from her checking account, find the ratio of her checking account balance to her savings account balance. Simplify if possible.
3.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to total apples?
5.
MULTIPLE CHOICE
30 sec • 1 pt
6.
MATCH
1 min • 1 pt
Match each unit rate to the correct story problem.
7.
MATH RESPONSE
2 mins • 1 pt
8.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Which correctly shows how to find the unit rate?
9.
FILL IN THE BLANK
5 mins • 1 pt
10.
MULTIPLE SELECT
45 sec • 1 pt
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Rates

•
7th Grade
1st Pres Rates

•
6th - 8th Grade
Test Review Ratios, Rates, Proportions

•
7th Grade
Unit Rates with Fractions/Proportions

•
8th Grade
Unit Rates

•
7th Grade
Ratios, Rates, Unit Rates, Proportions Quiz

•
7th Grade
Unit Rate, Rates & Proportions

•
7th Grade
Rates/unit rates

•
7th Grade