Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

Assessment

Assessment

Created by

Amanda O'Neall

Mathematics

7th - 8th Grade

10 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

23 questions

Show all answers

1.

DRAG AND DROP

1 min • 1 pt

Ratios and unit rates involve ​ (a)   .

2.

MATH RESPONSE

2 mins • 1 pt

Kacie has $760 in her savings account and $200 in her checking account. If she withdraws $40 from her checking account, find the ratio of her checking account balance to her savings account balance. Simplify if possible.

Mathematical Equivalence

ON

3.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

4.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

If there are 20 apples in the fridge and 9 on the table, what is the ratio of apples in the fridge to total apples?

5.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?

6.

MATCH

1 min • 1 pt

Match each unit rate to the correct story problem.

7.

MATH RESPONSE

2 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

Mathematical Equivalence

ON

8.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

Which correctly shows how to find the unit rate?

9.

FILL IN THE BLANK

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

10.

MULTIPLE SELECT

45 sec • 1 pt

Media Image

Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Rates

22 questions

Rates

assessment

7th Grade

1st Pres Rates

18 questions

1st Pres Rates

assessment

6th - 8th Grade

Test Review Ratios, Rates, Proportions

19 questions

Test Review Ratios, Rates, Proportions

assessment

7th Grade

Unit Rates with Fractions/Proportions

25 questions

Unit Rates with Fractions/Proportions

assessment

8th Grade

Unit Rates

28 questions

Unit Rates

assessment

7th Grade

Ratios, Rates, Unit Rates, Proportions Quiz

25 questions

Ratios, Rates, Unit Rates, Proportions Quiz

assessment

7th Grade

Unit Rate, Rates & Proportions

20 questions

Unit Rate, Rates & Proportions

assessment

7th Grade

Rates/unit rates

20 questions

Rates/unit rates

assessment

7th Grade