NC Math 1 Review #1

Assessment
•
James Baker
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
24 plays
•
Hard
Student preview

30 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
-Each box contains 50 candy bars.
-Each box costs $30.
How much does the school have to charge for each candy bar to make a profit of $10 per box?
3.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
4.
MULTIPLE CHOICE
2 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE
3 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
7.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
8.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
4, 9, 14, 19, ...
Assuming the pattern continued, which function could be used to find the total number of days Francisco had used his gym membership at the end of week n?
9.
MULTIPLE CHOICE
5 mins • 1 pt
15, 35, 18, 30, 25, 21, 32, 16
What would happen to the data distribution if she scored 24, 22, 27, and 28 points in her next four games?
10.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Which is an equation of a line that passes through (2,8) and is parallel to line GH?
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Check-in Review Day 1

•
8th - 9th Grade
Quadratic Equations TEST Mod 1

•
8th - 11th Grade
Quadratics Test 1

•
9th Grade
Vertex Form Review 1

•
9th Grade
Algebra 1: Semester 1 Review- Units 1-6

•
9th Grade
Review #1

•
7th - 9th Grade
Graphs of Quadratic Functions Day 1

•
7th - 12th Grade
Quadratics Test #1 Review

•
11th Grade