Multiple Operations

Multiple Operations

Assessment

Assessment

Created by

undefined undefined

Mathematics

5th - 7th Grade

31 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

1) A drink dispenser in a fast-food restaurant holds 250 liters of lemonade. How many 0.6-liter drinks can be dispensed before a refill is needed?

2.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

On a cross-country trip the Anderson family planned to average 500 miles and 10 hours of driving a day. On average, how many miles per hour did the Andersons plan to drive?

3.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Elliot buys a 5-pound package of ground beef for $12.50 What is the unit price of the ground beef?

4.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

If it costs $2.50 for 1 pound of ground beef, and aVarna buys a package of ground beef for $7.50, how much ground beef did she buy?

5.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Kyle went shopping and was choosing between two types of cookies. Kyle could get 20 sugar cookies for $3.5 or he could get 35 chocolate chip cookies for $7.2. Which type of cookie has the better deal?

6.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Juan is making banana bread. He puts in 2 cups of walnuts and 5 bananas. If he put in 12 bananas, how many cups of walnuts does Juan need?

7.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Chris, Kiona, Seiko, and Dwayne each run 100 meters in a relay race. Chris runs his part of the race in 12.35 seconds, Kiona takes 13.12 seconds, and Seiko takes 11.91 seconds. If the team wants to break the school record of 48.92 seconds, how fast will Dwayne have to run?

8.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

A group of 4 students create the new school record of 47.65 seconds for a relay race. Each student ran 100 meters. On average, how long did it take each member to run 100 meters?

9.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

Oliver was going grocery shopping. He has $40. He bought apples for $6.50, clementines for $5.00, rice for $8.00, ice cream for $3.25, and soda for $6.25. Does he have enough money?

10.

MULTIPLE CHOICE

15 mins • 1 pt

To create a ski ramp students need 4.2 feet of cardboard, 6.82 feet of tape, and 2.5 feet of carpet. Which expression is correct?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Multiplying Fractions Mastery

10 questions

Multiplying Fractions Mastery

assessment

5th Grade

multiply fractions word problems 2/28

14 questions

multiply fractions word problems 2/28

assessment

3rd - 5th Grade

Proportions and Constant of Proportionality

15 questions

Proportions and Constant of Proportionality

assessment

7th Grade - University

Quizizz Review #4 Due 9/27 (ACC)

10 questions

Quizizz Review #4 Due 9/27 (ACC)

assessment

6th Grade

End Unit 2 Review

10 questions

End Unit 2 Review

assessment

6th Grade

Comparing Situations by Examining Ratios

12 questions

Comparing Situations by Examining Ratios

assessment

6th Grade

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

15 questions

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

assessment

6th Grade - University

multiplyinq fractions Mr.Stukes class

8 questions

multiplyinq fractions Mr.Stukes class

assessment

5th Grade