Multiple Operations

Assessment
•
undefined undefined
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
31 plays
•
Hard
Student preview

10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
1) A drink dispenser in a fast-food restaurant holds 250 liters of lemonade. How many 0.6-liter drinks can be dispensed before a refill is needed?
2.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
On a cross-country trip the Anderson family planned to average 500 miles and 10 hours of driving a day. On average, how many miles per hour did the Andersons plan to drive?
3.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Elliot buys a 5-pound package of ground beef for $12.50 What is the unit price of the ground beef?
4.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
If it costs $2.50 for 1 pound of ground beef, and aVarna buys a package of ground beef for $7.50, how much ground beef did she buy?
5.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Kyle went shopping and was choosing between two types of cookies. Kyle could get 20 sugar cookies for $3.5 or he could get 35 chocolate chip cookies for $7.2. Which type of cookie has the better deal?
6.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Juan is making banana bread. He puts in 2 cups of walnuts and 5 bananas. If he put in 12 bananas, how many cups of walnuts does Juan need?
7.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Chris, Kiona, Seiko, and Dwayne each run 100 meters in a relay race. Chris runs his part of the race in 12.35 seconds, Kiona takes 13.12 seconds, and Seiko takes 11.91 seconds. If the team wants to break the school record of 48.92 seconds, how fast will Dwayne have to run?
8.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
A group of 4 students create the new school record of 47.65 seconds for a relay race. Each student ran 100 meters. On average, how long did it take each member to run 100 meters?
9.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
Oliver was going grocery shopping. He has $40. He bought apples for $6.50, clementines for $5.00, rice for $8.00, ice cream for $3.25, and soda for $6.25. Does he have enough money?
10.
MULTIPLE CHOICE
15 mins • 1 pt
To create a ski ramp students need 4.2 feet of cardboard, 6.82 feet of tape, and 2.5 feet of carpet. Which expression is correct?
Explore all questions with a free account
Find a similar activity
Create activity tailored to your needs using
Multiplying Fractions Mastery

•
5th Grade
multiply fractions word problems 2/28

•
3rd - 5th Grade
Proportions and Constant of Proportionality

•
7th Grade - University
Quizizz Review #4 Due 9/27 (ACC)

•
6th Grade
End Unit 2 Review

•
6th Grade
Comparing Situations by Examining Ratios

•
6th Grade
Grade 6 | Unit 2 | Lesson 10: Comparing Situations by Examining Ratios | Practice Problems

•
6th Grade - University
multiplyinq fractions Mr.Stukes class

•
5th Grade