Please save your changes
before editing any questions.
1 minute
1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of triangles to squares? Simplify.
12 : 4
2 to 6
1 : 3
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
30 seconds
1 pt
There are 4 triangles, 12 squares, and 6 circles. What is the ratio of squares to circles? Simplify.
1 : 2
1 to 4
4 : 3
2 : 1
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
1 minute
1 pt
There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of quarters to dimes?
10 to 8
8 : 10
4 : 5
5 to 4
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
1 minute
1 pt
There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of dimes to nickels?
10 to 5
5 : 10
1 : 2
2 to 1
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
1 minute
1 pt
There are 10 dimes, 8 quarters, and 5 nickels? What is the ratio of nickels to dimes and quarters?
5 : 8
5 to 18
1 : 2
4 to 5
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
1 minute
1 pt
Mr. Wright has 7 boys and 9 girls. What is the ratio of girls to boys?
7 to 9
9 to 7
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
2 minutes
1 pt
You have 29 books on your shelf. You have read 18 of those books. What is the ratio of books not read to all of the books on your shelf?
18 to 29
11 : 18
11 : 29
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
1 minute
1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to red marbles?
3 to 8
3 : 7
2 to 7
2 : 3
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
1 minute
1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue and yellow marbles to red marbles?
11 : 7
9 to 11
5 to 7
2 : 15
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
2 minutes
1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to green and red marbles?
1 to 3
1 : 5
2 to 3
2 : 7
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
2 minutes
1 pt
Your brother has a bag of marbles. He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?
3 to 20
1 : 10
7 : 20
2 to 5
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
2 minutes
1 pt
The Upward Football League has 156 players on 12 teams. What is the unit rates of players to teams?
13 players per team
12 players per team
14 players per team
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
45 seconds
1 pt
My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00. What is the price per product?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
45 seconds
1 pt
My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50. What is the price per candy bar?
$2.00 per product
$1.50 per product
$1.75 per product
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
45 seconds
1 pt
My father drove 231 miles with 7 gallons of gas. What was his mileage (miles per gallon)?
35 miles per gallon
33 miles per gallon
37 miles per gallon
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
2 minutes
1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
2 minutes
1 pt
Which rate is equivalent to 6 miles per gallon?
30 miles to 6 gallons
24 miles to 8 gallons
18 miles to 3 gallons
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
2 minutes
1 pt
Which rate is equivalent to 15 miles per hour?
30 miles in 3 hours
30 miles in 2 hours
30 miles in 5 hours
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
3 minutes
1 pt
My aunt paid $124 for 4 concert tickets. What is the rate for 7 concert tickets?
$210
$264
$217
$224
Multiple Choice
Please save your changes
before editing any questions.
3 minutes
1 pt
My father paid $25.50 for 5 movie tickets. What is the rate for 9 movie tickets?