Rates and Ratios

Rates and Ratios

Assessment

Assessment

Created by

Kevin DiPane

Mathematics

3rd - 6th Grade

129 plays

Medium

Student preview

quiz-placeholder

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

2.

MULTIPLE CHOICE

5 mins • 1 pt

A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?

3.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio to the picture shown, triangles to squares?

4.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Daniel’s gym class has 35 students and 7 basketballs. What was the ratio of students to basketballs

5.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

Sarah went into the local Dollar Store because they have so many deals!! The following deal that she was debating is 4 bars of soap that cost $5. What would 8 bars cost her?

6.

MULTIPLE CHOICE

2 mins • 1 pt

A  recipe calls for 2 cups of sugar, 3 cups of flour, 1 cup of butter, and 1/2 a cup of chocolate chips.  What is the ratio of
 flour and butter to sugar? 

7.

MULTIPLE CHOICE

30 sec • 1 pt

3.  Express 12 baskets in 18 attempts as a fraction in simplest form.

8.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

9.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

There are 60 cookies and 10 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cupcakes to cookies? Your answer It must be in simplest form.

10.

MULTIPLE CHOICE

1 min • 1 pt

Media Image

The Northwestern huskies had a record of 25 wins and 45 losses.  What was the ratio of wins to losses?

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?

Find a similar activity

Create activity tailored to your needs using

Quizizz AI
Rates and Ratio Review

10 questions

Rates and Ratio Review

assessment

6th Grade

Math Ratios and Rates

10 questions

Math Ratios and Rates

assessment

6th Grade

Ratio and Rate

10 questions

Ratio and Rate

assessment

6th Grade

Rate and Ratios

10 questions

Rate and Ratios

assessment

6th Grade

Solving Problems Using Ratio and Rates

10 questions

Solving Problems Using Ratio and Rates

assessment

6th Grade

Rate and Riot

10 questions

Rate and Riot

assessment

6th Grade

Rates, Ratios, Measurement

10 questions

Rates, Ratios, Measurement

assessment

6th Grade

Introduction to Ratios and Rates

10 questions

Introduction to Ratios and Rates

assessment

6th Grade