The school that Stefan goes to is selling tickets to a choral performance. On the first day of ticket sales the school sold 3 senior citizen tickets and 1 child ticket for a total of $38. The school took in $52 on the second day by selling 3 senior citizen tickets and 2 child tickets. Which equations represents the system that could be used?
Systems of Equations of Word Problems

Assessment
•
Anthony Clark
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
A large pizza at Palanzio’s Pizzeria costs $6.80 plus $0.90 for each topping. The cost of a large cheese pizza at Guido’s Pizza is $7.30 plus $0.65 for each topping. Which system of equations could be used to find the number of toppings when both companies cost the same amount?
3.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Last season two running backs on the Steelers football team rushed a combined total of 1550 yards. One rushed 4 times as many yards as the other. Let x and y represent the number of yards each individual player rushed. Which system of equations could be used?
4.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
A sporting goods store sells left haded (x) and right handed (y) gloves. In one month, 12 gloves were sold for a total of $561. Right handed gloves cost $45 each and left handed gloves cost $52. Which system could be solved to determine the number of each type of glove sold?
5.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Which system of equations is correct?
6.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Two angles are complementary. The
measure of one of the angles is 12 degrees more
than 2 times the other angle’s measure. Which
system of equations can be used to find the
measure of the two angles if a is the measure of
the larger angle and b is the measure of the
smaller angle?
7.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Dennis mowed his next door neighbor’s lawn for a handful of dimes and nickels, 80 coins in all. Upon completing the job he counted out the coins and it came to $6.60. Which system of equations could be used to find the exact number of dimes and nickels?
8.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
On Monday Joe bought 10 cups of coffee and 5 doughnuts for his office at the cost of $16.50. It turns out that the doughnuts were more popular than the coffee. On Tuesday he bought 5 cups of coffee and 10 doughnuts for a total of $14.25. Which equations could be used to determine the cost of the coffee?
9.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10. The cost for 2 tacos and 3 small glasses of milk is $5.15. If a system of equations is written, which would be the correct representation of the 2 variables?
10.
MULTIPLE CHOICE
1 min • 1 pt
Some students want to order shirts with their school logo. One company charges $9.65 per shirt plus a setup fee of $43. Another company charges $8.40 per shirt plus a $58 fee. Which equation represents the number of shirts when both companies charge the same amount?
Explore all questions with a free account
Popular Resources on Quizizz
17 questions
CAASPP Math Practice 3rd

•
3rd Grade
15 questions
Grade 3 Simulation Assessment 1

•
3rd Grade
20 questions
math review

•
4th Grade
19 questions
HCS Grade 5 Simulation Assessment_1 2425sy

•
5th Grade
16 questions
Grade 3 Simulation Assessment 2

•
3rd Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

•
6th Grade
13 questions
Cinco de mayo

•
6th - 8th Grade
20 questions
Reading Comprehension

•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Algebra 1 EOC Review #1

•
9th Grade
15 questions
Independent and Dependent Probability

•
9th Grade
14 questions
Algebra 1 SOL Review #1

•
9th Grade
20 questions
Algebra 1 EOC Review 1

•
9th Grade
15 questions
Algebra 1 SOL Review #2

•
9th Grade
5 questions
A.EI.1-3 Quizizz Day 4

•
9th - 12th Grade
5 questions
A.EI.1-3 Quizizz Day 2

•
9th - 12th Grade
20 questions
Quadratic Formula

•
9th Grade