Math Review

Math Review

7th Grade

21 Qs

Similar activities

Greatest Common Factor Word Problem

Greatest Common Factor Word Problem

6th Grade - University

20 Qs

GCF and LCM Problems

GCF and LCM Problems

6th Grade - University

20 Qs

Unit 6 Review (pages 57-59)

Unit 6 Review (pages 57-59)

6th Grade - University

18 Qs

One Step Equations

One Step Equations

7th Grade

16 Qs

Multiply/Divide Rational Numbers

Multiply/Divide Rational Numbers

7th Grade

20 Qs

Basic Multiplication and Division Problems

Basic Multiplication and Division Problems

4th Grade - University

20 Qs

RATIOS INTRO

RATIOS INTRO

6th - 7th Grade

20 Qs

Write and Solve Equations with Addition and Subtraction

Write and Solve Equations with Addition and Subtraction

7th Grade - University

20 Qs

Math Review

Math Review

Assessment

Quiz

Created by

Emilee Salyers

Mathematics

7th Grade

256 plays

Hard

CCSS
7.RP.A.3, 7.EE.B.4, 7.RP.A.2

+12

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lacey bought a new purse that originally cost $25 and is on sale for $15. Find the percent of change in the price in the purse.
Decrease of 40%
Decrease of 10%
Decrease of 30%
Decrease of 20%

Tags

CCSS.7.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The simple interest formula is I=Prt.  What does the P represent?

Principle

Interest

Percent

Rate

Tags

CCSS.7.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Consider the expression 6r - r + 8(15 - r) + 23 - 6.

Is -3r + 137 equivalent to the given expression?

It is equivalent.

It is not equivalent.

Tags

CCSS.7.EE.A.1

CCSS.7.EE.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

An inequality is shown: 2x - 2 < 4.


What values of x make the inequality true?

x > 3

x < 1

x < 3

x > 1

Tags

CCSS.7.EE.B.4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A furniture store sells kits that customers use to build cabinets. Each kit contains 18 screws and a set number of boards. Jarred buys 6 of these kits and has a total of 192 screws and boards.

This equation represents the situation:

6(x + 18) = 192

What does the variable x represent in Jarred's equation?

the number of screws in one kit

the number of boards in one kit

the number of screws in all 6 kits

the number of boards in all 6 kits

Tags

CCSS.7.EE.B.4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Julie works Sunday, Monday, and Wednesday for 10 hours each day. On Tuesday, Thursday, and Friday, she works 7 hours each day. She does not work on Saturday. Her weekly total earnings are $612.

What is Julie's hourly rate of pay in dollars?

(Hint: Find how many hours she worked in total first.)

$11

$15

$10

$12

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.EE.B.4

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The sum of a number, n, and 8 is multiplied by -4 and the result is -12. What is the number?

n = -5

n = 5

n = 1

n = 11

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.EE.B.4

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The average rate of hair growth is 2.5 centimeters every 2 months. At that rate, how many months will it take to grow 22.5 centimeters of hair?

(Hint: Make a proportion)

9 months

18 months

11 1/ 4 months

28 1/8 months

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A satellite is 18 meters wide. A model of it was built with a scale of 1 centimeter: 3 meters.

How wide is the model?

(Hint: Make a proportion)

6 meters

54 meters

6 centimeters

54 centimeters

Tags

CCSS.7.G.A.1

CCSS.7.RP.A.2

10.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

The points on the coordinate grid represent the costs for the different numbers of peaches.

Select all statements that are true about the graph.

There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost because a line can be drawn passing through the origin and connecting all the points shown.

There is a proportional relationship between the number of peaches and the cost because the x-value is always greater than the y-value.

The point (1, 0.75) can be used to represent the unit rate of 0.75 dollars per peach.

The point (1, 0.75) can be used to determine the total cost by subtracting 0.25 from the number of peaches.

The point (4,3) represents the cost of $4 for 3 peaches.

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Explore all questions with a free account

or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?