pencil-icon
Build your own quiz

Mathematics

7th

grade

Image

Unitary Method

610
plays

20 questions

Show Answers
See Preview
  • 1. Multiple Choice
    2 minutes
    1 pt

    If cost of 24 oranges is ₹ 72, then find out the cost of 120 oranges.

    ₹ 180

    ₹ 500

    ₹ 172

    ₹ 360

  • 2. Multiple Choice
    2 minutes
    1 pt

    If cost of 12 pens is ₹ 84, then what is the cost of 10 such pens ?

    ₹ 90

    ₹ 70

    ₹ 65

    ₹ 72

  • 3. Multiple Choice
    2 minutes
    1 pt

    A worker makes a toy in every 2h. If he works for 80h, then how many toys will he make ?

    40

    39

    45

    54

  • Answer choices
    Tags
    Answer choices
    Tags

    Explore all questions with a free account

    Already have an account?