No student devices needed. Know more
111 questions
Tipari dallues dhe mbizotërues i mësimdhënies, si veprimtari e organizuar, është procesi i:
A) Organizimit
B) Planifikimit
C) Menaxhimit
Koordinimit
Fjalët mësimdhënie dhe e nxënë, paraqesin dy:
Fjalët mësimdhënie dhe e nxënë, paraqesin dy:
B) Veprimtari të njëjta të procesit të mësimdhënies
C) Veprimtari të njëjta që kanë shumë lidhje me njëra-tjetrën
D) Veprimtari të ndryshme që kanë shumë lidhje me njëra-tjetrën
Njohuritë për qëllimet dhe objektivat mësimore, për nxënësin dhe lëndën si edhe për metodat
mësimore, i duhen mësuesit për të qënë një:
Organizator
B) Lider i suksesshëm
C) Menaxher i aftë
D) Vendimmarrës i drejtë V
Një lloj veprimtarie, e cila nuk merret në konsideratë nga ana e mësuesit për planifikimin e mësimit, është edhe:
A) Përcaktimi i qëllimeve të mësimit
B) Problematika e konsultimit të nxënësve
C) Përcaktimi i nevojave të nxënësve
D) Përzgjedhja e përmbajtjes së materialit të ri
Aktivitete të tilla si: tërheqja e vëmendjes, komunikimi i objektivave, aktivizimi i kujtesës dhe rikujtimi i njohurive të mëparshme, paraqitja e materialit, formimi i sjelljes së dëshirueshme, sigurimi i komenteve dhe informacionit si edhe vlerësimi i sjelljes, janë pjesë përbërëse të:
A) Dosjes së shkollës
B) Planit të klasës
C) Planit ditar
D) Programit lëndor
Një metodë mësimdhënie, që kryhet me qëllim që nxënësit të njohin objektet, dukuritë, proceset dhe ngjarjet në mjedisin e tyre natyror, është edhe:
A) Praktika
B) Eksperimenti
C) Demonstrimi
D) Ekskursioni
Parashikimi i mësimit, që e ndihmon mësuesin të përzgjedhë që më parë mjetet mësimore, është funksion i:
A) Planit të aktiviteteve të klasës
B) Planit ditar të mësuesit
C) Programit lëndor të lëndës
D) Menaxhimit të klasës gjatë mësimit
Secila prej veprimtarive të të nxënit që mësuesi përdor në klasë, gjatë një ore mësimi, duhet të synojë të paktën:
A) Organizimin e nxënësve në klasë
B) Zhvillimin e shprehive të të menduarit të nivelit të ulët.
C) Zhvillimin e shprehive të të menduarit të nivelit të lartë
D) Një nga objektivat e mësimit
Në rastet kur mësimi nuk shkon siç duhet, diçka ngjet para ose pas mësimit ose nxënësit e kërkojnë vetë ndryshimin, mësuesi mund të:
A) Ndryshojë metodat e mësimdhënies
B) Tërheqë vëmendjen e nxënësve problematikë
C) Merret vetëm me nxënësit problematikë
D) Dalë jashtë kornizave të planit ditar
Vërtetësia, përzgjedhshmëria, llojshmëria e mësimit të ri janë pjesë e:
A) Komunikimit të objektivave
B) Tërheqjes së vëmendjes së nxënësve
C) Paraqitjes së materialit të ri mësimor.
D) Rikujtimi i njohurive të mëparshme
Mësuesi, përpara se të përdorë një mjet didaktik apo një mjet laboratorik për demonstrimin e mësimit, duhet:
A) Ta provojë nëse funksionon përpara mësimit
B) Ta vendosë në punë gjatë orës së mësimit
C) Ta provojë dhe ta kontrollojë përpara mësimit
D) Ta provojë, kontrollojë dhe ta provojë përsëri përpara mësimit.
Elementët, të tillë si: qëndrimi i mësuesit në klasë, problemi i kohës si edhe përgatitja e mjeteve dhe materialeve të tjera ndihmëse, janë:
A) Elementët bazë të paraqitjes së materialit të ri mësimor
B) Elementët e tërheqjes së vëmendjes së nxënësve
C) Elementët ndihmëse në paraqitjen e materialit të ri mësimor
D) Elementët e rikujtimit të informacionit
Mësuesi duhet të marrë parasysh natyrën e materialit mësimor, tipin e të nxënit të nxënësve, nivelin dhe nevojat e nxënësve, gjëndjen bazë materiale didaktike të klasës/shkollës, përpara se të përzgjedhë:
A) Veprimtaritë e të nxënit /
B) Mjetet didaktike
C) Mënyrën e testimit
D) Objektivat mësimore
Procesi, ku gjatë orës së mësimit çdo nxënës duhet të vihet në një pozitë që të përfshihet në të nxënët provë-gabim, apo në ndonjë mënyrë tjetër duke bërë përmbledhje, perifrazime, zbatime dhe zgjidhje të problemit, ka të bëjë me:
A) Procesin e rikujtimit të informacionit të ri.
B) Aktivizimin e kujtesës nga ana e nxënësit
C) Formimin e sjelljes së dëshiruar nga ana e nxënësit.
D) Procedurat e mësimdhënies gjatë orës së mësimit
Mbajtja e shënimeve nga ana e mësuesit në klasë mbi ecurinë e nxënësve duhet të jetë:
A) Sipas dëshirës së mësuesit
B) Në varësi nga situata që krijohet në klasë
C) Normë e detyrueshme e punës së mësuesve
D) Vetëm kur nxënësit nuk kanë ecuri të mirë
Në vendimet që merr mësuesi për përcaktimin e metodave mësimore që do të përdoren gjatë orës së mësimit nuk mban parasysh:
A) Nivelin e zhurmave në klasë
B) Mënyrën e paraqitjes së materialit të ri
C) Organizimin dhe menaxhimin e klasës
D) Ritmin e materialit që do të mësohet
Sjellja e dëshirueshme gjatë procesit të të nxënit në klasë arrihet atëherë kur nxënësit:
A) Arrijnë të kuptojnë saktësinë e përgjigjeve të tyre
B) Komunikojnë mirë me mësuesin
C) Komunikojnë mirë në grup me njëri-tjetrin
D) Zgjidhin një detyrë që u ngarkohet
Aktivizimi i kujtesës, për të rikujtuar informacionin e mëparshëm, është kusht fillestar për:
A) Përsëritje kapitulli
B) Të nxënin e kuptimshëm
C) Zgjidhjen e një situate problemore
D) Provimin përfundimtar
Veprimtaria bisedore e mësuesit, ku shpjegimi i mësimit nga ana e mësuesit zë rolin qëndror
gjatë orës së mësimit, është pjesë përbërëse e metodës së:
A) Mësimdhënies së drejtëpërdrejtë
B) Parashikimit me terma paraprakë
C) Përmbledhjes Pohim-Mbështetje
D) Mësimdhënies jo të drejtpërdrejtë
Rezultatet e të nxënit të cilat klasifikohen si fakte, rregulla dhe veprime zbatuese paraqet një sjellje:
A) Të nivelit të ulët dhe të mesëm të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
B) Të nivelit të ulët dhe të lartë të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
C) Të nivelit të ulët dhe të thjeshtë të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
D) Të nivelit të mesëm dhe të lartë të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
Mësuesi zgjedh strategjitë e përshtatshme të mësimdhënies, për zhvillimin e të menduarit të nivelit të lartë te nxënësit, për të:
A) Realizuar një orë të suksesshme mësimi
B) Arritur përfundimet e dëshiruara të të nxënit
C) Menaxhuar si duhet klasën gjatë orës së mësimit
D) Për të vënë rregullin në klasë përpara fillimit të mësimit
Rezultatet e të nxënit, të cilat klasifikohen si koncepte, modele dhe abstraksione, paraqesin një sjellje të nivelit:
A) Të mesëm dhe të lartë të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
B) Të ulët dhe të mesëm të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
C) Të lartë dhe të ndërlikuar të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
D) Të ulët dhe të thjeshtë të fushave njohëse, emocionale dhe psikomotore
Të dhënat kërkimore, mbështesin idenë se qartësia e shpjegimit, që shpesh quhet edhe qartësia e mësuesit, jep një ndihmesë shumë të rëndësishme në:
A) Arritjet e përgjithshme të nxënësve në atë lëndë
B) Realizimin e suksesshëm të një ore mësimore
C) Planifikimin e planit ditar për orën e mësimit
D) Përthithjen e njohurive nga ana e nxënësve
Komunikimi i objektivave në fillim të orës së mësimit nga ana e mësuesit përfshin informimin e nxënësve për:
A) Ritmin e materialit të ri që do të mësohet
B) Sjelljen që ata duhet të përvetësojnë
C) Përcaktimin e qëllimeve të mësimit
D) Përzgjedhjen e përmbajtjes së materialit të ri
Procesi, i cili ndihmon nxënësin për të kuptuar konceptet, lidhjet shkak-pasojë, procedurat, qëllimet dhe objektivat, quhet:
A) Shpjegim
B) Demonstrim
C) Eksperiment
D) E nxënë e qëllimshme
Gjatë procesit të mësimdhënies, trajtimi dhe shpjegimi i termave të reja me një gjuhë të përshtatshme dhe të saktë nga ana e mësuesit, arrihet përmes:
A) Organizimit të nxënësve gjatë orës së mësimit A) Organizimit të nxënësve gjatë orës së mësimit
B) Theksimit të ideve dhe ngjalljes së interesit
C) Përdorimit të shembujve gjatë orës së mësimit
D) Qartësisë dhe rrjedhshmërisë gjatë procesit të mësimdhënies
Përdorimi i mirë i zërit, gjesteve, materialeve ndihmëse dhe perifrazimit nga ana e mësuesit arrihet përmes:
A) Analizës dhe komentit gjatë shpjegimit
B) Tërheqjes së vëmendjes së vazhdueshme të nxënësve
C) Menaxhimit të konflikteve në klasë
D) Theksimit të ideve dhe ngjalljes së interest
Foljet, që i korrespondojnë objektivave që janë të përshtatshme për mësimdhënien e drejtpërdrejtë, janë:
A) Folje vepruese
B) Folje aktive
C) Folje pasive
D) Folje jovepruese
Marrja, disponueshmëria si edhe aktivizimi nga ana e nxënësve, janë kushtet themelore për:
A) Të nxënin e kuptimshëm
B) Motivimin e nxënësve
C) Aktivizimin e nxënësve
D) Punën në grupe të nxënësve
Mendimi kritik ka të bëjë me:
A) Mënyrën e të kritikuarit të nxënësve rreth ideve të tyre
B) Disa aftësi intelektuale të nxënësve gjatë procesit të të mësuarit
C) Kompetencat analitike dhe përshkruese të nxënësve gjatë orës së mësimit
D) Një proces intelektual të disiplinuar që përfshin nivelet e larta të të menduarit
Modelet e përqëndruara në mësimdhënien e shprehive të veçuara dhe mësimin e fakteve:
A) Rrisin zhvillimin e të menduarit kritik të nxënësve
B) Nuk ndikojnë në procesin e të menduarit kritik të nxënësve
C) E zvogëlojnë zhvillimin e të menduarit kritik të nxënësve
D) Rrisin shprehitë praktike të nxënësve gjatë orës së mësimit
Përcaktime të plota për të nxënin dhe të menduarin mbështeten nga studiuesit e:
A) Psikologjisë organizacionale dhe psikologjisë së punës
B) Psikologjisë kognitive, filozofisë dhe edukimit shumëkulturor
C) Psikologjisë klinike dhe psikologjisë së këshillimit
D) Psikologjisë së personalitetit dhe psikologjisë sociale
Shprehitë për të nxënë, të ndara nga detyrat dhe qëllimet e botës reale, u japin mundësinë nxënësve të kryejnë një test objektiv, por ata janë:
A) Të paaftë t’i zbatojnë këto shprehi në situata të reja
B) Të aftë t’i zbatojnë këto shprehi në situata të reja
C) Të paaftë t’i zbatojnë këto shprehi në situata të njohura
D) Të aftë t’i zbatojnë këto shprehi si në situata të njohura ashtu edhe në situata të reja
Përdorimi nga mësuesi i strategjive, të cilat zhvillojnë shprehitë e të menduarit të nivelit të lartë për të mësuarin:
A) Nuk ndikon në të nxënët e nxënësve
B) E zgjeron të nxënën e nxënësve
C) E ngushton të nxënën e nxënësve
D) Varet edhe nga nxënësi
Pyetje të tilla si: “Çfarë prisni të mësoni rreth kësaj teme? Çfarë dini rreth saj?”- bëhen nga mësuesi në fazën e:
A) Kontrollit frontal
B) Reflektimit
C) Realizimit të kuptimit
D) Evokimit
Pyetje të tilla si: “Çfarë mësuat rreth kësaj teme? Pse mendoni kështu?”- bëhen nga mësuesi në fazën e:
A) Realizimit të kuptimit
B) Evokimit
C) Kontrollit frontal
D) Reflektimit
Gjatë procesit të të nxënit, nxënësit arrijnë të bëhen të vetëdijshëm dhe kontrollojnë proceset e tyre metanjohëse, nëse ata bëhen të aftë për të kuptuar ide dhe skema të reja dhe gjithashtu interpretojnë:
A) Vetëm informacionin që kanë mësuar në klasë
B) Situata të thjeshta problemore që i kanë zgjidhur së bashku
C) Mënyrat e reja të vendosjes së bashku të informacionit dhe të koncepteve
D) Rezultatet e eksperimenteve që kanë zhvilluar në klasë
Procesi, në të cilin nxënësit mendojnë rreth të menduarit të tyre, është:
A) Njohës
B) Eksplorues
C) Vrojtues
D) Metanjohës
Gjatë një ore mësimi, në rastet kur duhet të përvetësohen një numër i vogël faktesh, rregullash apo veprimesh zbatuese, përpara se të fillohet me një koncept, model apo abstragim, mësuesi mund të përdorë:
A) Modelin e mësimdhënies jo të drejtpërdrejtë
B) Modelin e mësimdhënies së drejtpërdrejtë
C) Modele të kombinuara të mësimdhënies
D) Modelin e leksionit interaktiv
Përforcimi i të nxënit të ri, apo rindërtimi i skemave për të përshtatur konceptet e reja, realizohet gjatë fazës së:
A) Evokimit
B) Reflektimit
C) Realizimit të kuptimit
D) Zgjidhjes së një situate problemore
Struktura ERR është një strukturë:
A) E nxjerrë nga përvoja e gjatë në fushën e mësimdhënies
B) E improvizuar gjatë orës së mësimit
C) E nxjerrë nga përvoja, studimet dhe eksperimentimet e shumta
D) E nxjerrë nga teoria dhe e mbështetur nga praktika
Etiketimet që ne u vendosim ideve, që mund të jenë të thjeshta ose që mund të kenë një kompleks kuptimesh, janë:
A) Konceptet
B) Abstragimet
C) Rrjedhimet
D) Faktet
Organizuesit e informacionit në mënyrë grafike janë edhe:
A) Sistemet ndërvepruese të shënimeve
B) Organizuesit grafikë të analogjisë
C) Rishikimet në dyshe
D) Mbajtja e strukturuar e shënimeve
Kontakti me idetë apo me informacionin e ri që mund të realizohet gjatë orës së mësimit, me anë të leximit të tekstit, shikimit të një filmi apo bërjes së një eksperimenti, realizohet gjatë fazës së:
A) Evokimit
B) Reflektimit
C) Realizimit të kuptimit
D) Zgjidhjes së një situate problemore
Mësimi i fakteve, rregullave dhe veprimeve zbatuese është objektiv i:
A) Mësimdhënies së drejtpërdrejtë
B) Mësimdhënies jo të drejtpërdrejtë
C) Mësimdhënies së drejtpërdrejtë dhe asaj jo të drejtpërdrejtë
D) Të nxënit interaktiv
Nxënësit zgjerojnë kuptimin e tyre për fjalorin kryesor dhe konceptet përtej përkufizimeve të thjeshta me anë të:
A) Organizuesve grafikë
B) Pyetje autorit
C) Parashikimit me terma paraprakë
D) Marrëdhënies pyetje-përgjigje
Modeli i mësimdhënies i cili realizohet përmes strategjive që nxisin procesin e përgjithsimit dhe dallimit, për qëllimin e formimit të koncepteve, medeleve dhe abstragimeve është modeli i:
A) Mësimdhënies jo të drejtpërdrejtë
B) Mësimdhënies së drejtpërdrejtë
C) Mësimdhënies së drejtpërdrejtë dhe asaj jo të drejtpërdrejtë
D) Mbajtjes së strukturuar të shënimeve
Gjallërimi i të menduarit të nxënësve, sigurimi i një diskutimi të pasur, motivimi i të nxënit të nxënësve, nxitja e ndryshimeve dhe reflektimeve dhe vetëshprehjes, realizohet me anë të:
A) Shpjegimit
B) Demonstrimit
C) Leksionit
D) Strukturës ERR
Përdorimi i hartave njohëse-konjitive, gjatë procesit të mësimdhënies, janë një ndihmë shumë e madhe për zhvillimin e:
A) Aftësive kinestetike
B) Kujtesës dhe koncepteve
C) Aftësive motorike
D) Aftësive afektive
Struktura për mësimdhënien dhe zhvillimin e të menduarit kritik përmban fazat e:
A) Kontrollit frontal, kontrollit të dijes dhe shpjegimit të informacionit të ri
B) Përsëritjes, paraqitjes së materialit të ri dhe praktikës së drejtuar
C) Shpjegimit, praktikës së drejtuar dhe praktikës së pavarur
D) Evokimit, realizimit të kuptimit dhe reflektimit
Klasifikojmë sipas nivelit të ulët ato pyetje që kërkojnë:
A) Riprodhim informacioni
B) Qartësim dhe zgjerim
Përgjithsim
D) Përfundim
Çdo formulim, me shkrim ose me gojë, që nxit të menduarit dhe kërkon nga nxënësit një përgjigje, do ta quajmë:
A) Hipotezë
B) Kërkesë
C) Pyetje
D) Përgjigje
Klasifikojmë sipas nivelit të lartë ato pyetje që kërkojnë:
A) Riprodhim dhe zbatim të informacionit
B) Qartësim, zgjerim dhe përfundim të informacionit
C) Njohje dhe analizë të informacionit
D) Kuptim dhe rivlerësim të informacionit
Gjatë bërjes së pyetjeve në klasë, mësuesi nuk ka qëllim që të:
A) Tërheqë vëmendjen dhe të nxisë interesin e nxënësve
B) Diagnostikojë dhe të strukturojë njohuritë e nxënësve
C) Strukturojë dhe riorientojë të nxënën e nxënësve
D) Deprivojë nxënësit nga procesi i të nxënit
Sasia e pyetjeve që mësuesi zhvillon në klasë:
A) Ndikon në cilësinë e pyetjeve
B) Nuk ndikon në cilësinë e tyre
C) Varet nga mësuesi
D) Varet nga nxënësit
Nëse mësuesit do të kualifikoheshin më tepër për të përdorur teknikat e të pyeturit:
A) Do të rritet sasia dhe cilësia e pyetjeve të nivelit të lartë të përdorura në klasë
B) Do të ulet sasia e pyetjeve të nivelit të lartë të përdorura në klasë
C) Nuk do të ndikojë në tipin e pyetjeve të përdorura në klasë
D) Do të ulet cilësia e pyetjeve të nivelit të lartë të përdorura në klasë
Pyetjet, të cilat i ftojnë nxënësit të reflektojnë, të mendojnë, të rindërtojnë, të përfytyrojnë apo të krijojnë:
A) Ulin nivelin e të menduarit të nxënësve gjatë orës së mësimit
B) Ngrejnë nivelin e të menduarit të nxënësve në përgjithsi
C) Nuk ndikojnë në nivelin e të menduarit të nxënësve
D) Bëjnë që nxënësit të besojnë që niveli i të menduarit të tyre është i tepërt
Pyetjet që realizohen në klasë nga ana e mësuesit duhet të jenë:
A) Të përgatitura që më pare
B) Të papërgatitura
C) Të improvizuara në klasë
D) Në varësi të situatës që krijohet në klasë
Pyetjet të cilat kanë në bazë të tyre procesin e njohjes së gabimeve logjike në arsyetim:
A) Krijojnë njohuri
B) Abstragojnë njohuri
C) Analizojnë njohuri
D) Zbatojnë njohuri
Burime të mëdha pyetjesh, që ndodh shpesh që të neglizhohen nga ana e mësuesit, vijnë edhe nga:
A) Literatura
B) Nxënësit
C) Kolegët e tjerë
D) Prindërit
Gjatë paraqitjes së materialit të ri mësimor gjatë orës së mësimit nuk është pjesë kryesore e tij:
A) Vërtetësia e materialit mësimor
B) Përzgjedhshmëria e materialit mësimor
C) Llojshmëria e materialit mësimor
D) Natyra e materialit mësimor
Pyetjet, të cilat çojnë në nxjerrjen e përgjigjeve të shumëfishta, janë pyetje:
A) Divergjente
B) Konvergjente
C) Pyetje e vërtetë e gabuar
D) Pyetje plotësuese
Nëse mësuesi merr përgjigje të ndryshme nga nxënësit, atëherë ai:
A) Duhet t’i neglizhojë këto përgjigje
B) Duhet t’i argumentojë këto përgjigje
C) Ka një detyrim profesional që t’i pranojë ato
D) Duhet t’i interpretojë këto përgjigje
Faza, në të cilën nxënësi është në gjëndje të marrë vendime rreth vlerave apo metodave të vlefshme, ideve, njerëzve apo produkteve, sipas kritereve të përdorura më pare, ka të bëjë me:
A) Njohjen
B) Vlerësimin
C) Analizën
D) Sintezën
Një folje që përdoret për pyetjet të cilat kërkojnë të kuptuarin e fakteve që nxënësi i ka të vendosura në kujtesën e tij është edhe folja:
A) Emërto
B) Demonstro
C) Bashko
D) Argumento
Faza, në të cilën nxënësi është në gjëndje të kombinojë pjesët për të formuar një zgjidhje të veçantë apo të re të një problem, ka të bëjë me:
A) Të kuptuarin
B) Zbatimin
C) Sintezën
D) Gjykimin
Një folje që përdoret për pyetjet të cilat kërkojnë nga nxënësit që të formojnë gjykime dhe të marrin vendime duke u bazuar në kritere të vendosura që më parë, është folja:
A) Krahaso
B) Shpjego
C) Zbato
D) Vendos
Pyetja në të cilën nga nxënësit kërkohet që të bëhen dallime midis fakteve dhe përfundimeve ka të bëjë me fazën e:
A) Njohjes
B) Analizës
C) Sintezës
D) Zbatimit
Kubimi është një teknikë e bazuar në nivelin e:
A) Pyetjeve
B) Përgjigjeve
C) Eksperimentit
D) Demonstrimit
Nxënësit i krijohet mundësi për të menduar rreth përgjigjes së pyetjeve gjatë fazës së:
A) Shpjegimit
B) Të pyeturit
C) Kohës së pritjes
D) Demonstrimit
Rregullat të tilla si: bëj pyetjen-bëj një pauzë-pastaj drejtoju një nxënësi, janë rregullat e:
A) Shtrimit të një situatae problemore
B) Drejtimit të një pyetjeje
C) Leksionit
D) Shpjegimit
Mësuesi duhet ta nxisë një nxënës disa herë gjatë një seance pyetjesh, në mënyrë që:
A) Të marrë një përgjigje të argumentuar
B) Të marrë një përgjigje të plotë
C) Të marrë një përgjigje sa më të plotë dhe logjike
D) Ta mbajë nxënësin të aktivizuar
Mësuesi, në reagimin ndaj përgjigjeve jo të sakta nga ana e nxënësve, duhet të jetë:
A) Neglizhent por i kujdesshëm
B) I vëmendshëm dhe tolerant
C) I matur dhe i vëmëndshëm
D) I duruar, i matur dhe i qetë
Mësuesi, përpara se të bëjë përzgjedhjen e veprimtarive të të nxënit, nuk merr parasysh:
A) Fokusimin te sjellja individuale e nxënësit
B) Natyrën e materialit të ri mësimor që do të paraqesë
C) Tipin e të nxënit të nxënësve në klasë
D) Nivelin dhe nevojat e nxënësve në klasë
Mësuesi, i cili ngre në mësim vetëm një numër të kufizuar nxënësish, zakonisht ata nxënës që janë të suksesshëm dhe me oratori të lartë, paraqet:
A) Një nxitës negativ tek shumica e nxënësve të klasës
B) Një nxitës pozitiv tek shumica e nxënësve të klasës
C) Një aktivizim të plotë të nxënësve të klasës
D) Komunikim të mirë me nxënësit në klasë
Pyetjet nga ana e mësuesit duhet të zhvillohen me një gjuhë:
A) Të ndërlikuar dhe nxitëse
B) Të qartë dhe jo shumë të thjeshtë
C) Motivuese dhe jo shumë të ndërlikuar
D) Të thjeshtë dhe nxitëse
Për të krijuar një atmosferë ku të gjithë nxënësit dëgjojnë në mënyrë aktive, mësuesi duhet:
A) Të pyesë gjatë mësimit vetëm nxënësit aktivë në klasë
B) Të pyesë herë pas here për riformulimin e përgjigjeve nga ana e nxënësve
C) Të aktivizojë gjatë mësimit të gjithë nxënësit në klasë
D) Të aktivizojë vetëm nxënësit më pak aktivë në klasë
Pyetje të tilla si: “Pse është ky përfundim? Pse kanë dalë këto rezultate?” etj, ndihmojnë që nxënësi të:
A) Argumentojë çdo përgjigje
B) Të njohë faktet
C) Të dijë përgjigjet
D) Të dijë të zgjidhë situatat problemore
Një pyetje e suksesshme që realizohet nga mësuesi në klasë varet më shumë nga:
A) Shprehja e fytyrës e mësuesit
B) Konteksti në të cilën ajo bëhet
C) Intonacioni i zërit dhe konteksti në të cilën ajo bëhet
D) Gjuha kinestetike me të cilën ajo shoqërohet
Teknika e të pyeturit ndërveprues:
A) Rrit komunikimi në klasë duke nxitur përgjigjet e shumëfishta
B) Nuk i lë fushë të lirë veprimit të nxënësve
C) Zhvillon vetëm shprehitë e nivelit të ulët të të menduarit të nxënësve
D) I lë fushë të lirë vetëm veprimit të mësuesit në klasë
Shprehia, në bazë të të cilës kalohet nga standartet, tek vlerësimi dhe tek mësimdhënia dhe që shërben për zhvillimin e të menduarit, gjuhës dhe përmbajtjes, është një nga shprehitë bazë:
A) Të mësuesve
B) Të nxënësve
C) Të prindërve
D) Të drejtuesve të institucioneve arsimore
Mësuesi duhet të përdorë gjuhën e duhur, për t’i bërë nxënësit të përdorin dhe të kultivojnë të menduarin shkollor:
A) Vetëm gjatë shpjegimit të informacionit të ri
B) Vetëm kur bën pyetje në klasë
C) Gjatë gjithë ushtrimit të detyrës së tij si mësues
D) Vetëm gjatë ndërtimit të artikujve testues
Është shprehi e të menduarit shkollor:
A) Kompetenca analitiko-përshkruese
B) Identifikimi i shkak-pasojës
C) Inteligjenca emocionale
D) Inteligjenca hapësinore
Mësuesi gjatë punës së tij të përditshme duhet të krijojë një fond të praktikave më të mira dhe duhet t’i:
A) Rishohë herë pas here
B) Zhvillojë ato vazhdimisht
C) Ndajë me kolegët
D) Konservojë ato me shumë kujdes
Nxënësit të cilët gjatë mësimit shtrojnë pyetje të tilla si: “Cili është qëllimi i tekstit?, A jepen fakte mbështetëse të besueshme?, A mbështeten përfundimet në faktet e dhëna?”, janë ata nxënës që dinë:
A) Të shtrojnë pyetje mbi një situatë të caktuar
B) Të zgjidhin si duhet një situatë problemore
C) Të nxjerin faktet e duhura nga një tekst
D) Të bëjnë mirë analizat kritike të teksteve
Mbajtje shënimesh me kode të të menduarit është një mënyrë për të:
A) Shkruar një tekst të dhënë
A) Shkruar një tekst të dhëne
C) Argumentuar një tekst të dhënë
D) Redaktuar një tekst të dhënë
Krahasimi, ku përfshihet edhe kontrasti apo përqasja, do të thotë që nxënësi të:
A) Gjejë ngjashmëritë dhe dallimet midis dy apo më shumë sendeve
B) Zbërthejë një ngjarje apo koncept në cilësitë e tij përbërëse
C) Bëjë pyetje gjatë ripërforcimit të njohurive
D) Përdorë konceptet në kontekste të reja
Procesi i të nxënit bashkëpunues, që i aftëson nxënësit të punojnë në grupe të vogla të larmishme dhe heterogjene në përbërje, realizohet me anë të përdorimit të teknikës:
A) Rrjeti i diskutimit
B) Ditaret e të nxënit
C) Pyetja sjell pyetjen
D) Pyetje drejtuar autorit
Sigurimi i komenteve dhe informacionit gjatë procesit të bashkëbisedimit të mësuesit me nxënësit në klasë, që ju tregon nxënësve saktësinë e përvetsimit të përgjigjeve të tyre mbi të gjitha, nuk synon:
A) Përkrahjen për të mësuar më mirë
B) Ritmin e përvetësimit të informacionit të ri
C) Krijimin e një klime miqësore në klasë
D) Vlerësimin individual të nxënësve në klasë
Shprehia e të menduarit të nivelit të lartë, e cila është një pikënisje shumë e mirë për të bërë pyetje të tjera më të thella për përmbajtjen, ka të bëjë me:
A) Zgjidhjen e problemave
B) Identifikimin e shkakut dhe të pasojës
C) Kategorizimin dhe klasifikimin
D) Analizën e një problemi praktik
Zgjidhja e problemave krijuese ju kërkon nxënësve që:
A) Të zbatojnë zgjidhjet edhe në rrethanat e jetës së përditshme
B) Të japin përgjigje të shumta
C) Të bëjnë analizë për të gjetur zgjidhjen
D) Të kategorizojnë konceptet për të gjetur zgjidhjen
Në shprehitë mbështetëse për argumentimin dhe të menduarin bindës përfshihen sidomos edhe:
A) Njohja, kuptimi i njohurive të reja dhe zbatimi
B) Vënia e vehtes në pozicionin e tjetrit dhe vlerësimi
C) Analiza, krahasimi, vlerësimi dhe sintetizimi
D) Ristrukturimi i ideve dhe skemave konceptuale
Një nga nënshprehitë më të rëndësishme për zgjidhjen e problemave krijuese nuk është:
A) Këmbëngulja dhe vënia nën kontroll e impulsivitetit
B) Të menduarit fleksibël dhe bërja e pyetjeve të mira
C) Zbatimi i njohurive të mëparshme në situata të reja
D) Procesi i të vepruarit dhe të menduarit si të tjerët
“Mbështete në prova” është një teknikë e cila zhvillon te nxënësit shprehinë e:
A) Kategorizimit dhe klasifikimit
B) Argumentimit/Të menduarit bindës
C) Vënies së vehtes në pozicionin e tjetrit
D) Zgjidhjes së problemave krijuese
Vënia e vehtes në vëndin e tjetrit jo vetëm përmirëson shprehitë sociale të nxënësit, por përmirëson edhe:
A) Aftësinë e tij të për të menduar në nivel më të lartë dhe për të arritur sukses
B) Kompetencat përshkruese të nxënësit gjatë procesit të të nxënit
C) Zhvillimin e tij motor gjatë aktiviteteve shkollore dhe jashtë saj
D) Kompetencat analitike dhe interpretuese të nxënësit në jetë
Aftësia për të bërë lidhje dhe për të krijuar këndvështrime gjithnjë e më të gjera, është shprehi e të menduarit të nivelit të lartë që ka të bëjë me:
A) Analizën
B) Zgjidhjen e problemave
C) Sintezën
D) Empatinë
Interpretimi është ajo shprehi që bën që nxënësit të kuptojnë shumë nga mesazhet të cilat:
A) Nuk thuhen në mënyrë të drejtpërdrejtë
B) Thuhen në mënyrë të drejtpërdrejtë
C) Nuk thuhen fare gjatë komunikimit
D) Lihen të nënkuptohen gjatë komunikimit
Deshifrimet dhe përdorimet e gjuhës figurative, si analogjitë, metaforat, simbolet dhe fjalët me shumë kuptime, janë në funksion të:
A) Analizës
B) Sintezës
C) Argumentimit/Të menduarit bindës
D) Interpretimit
Aftësia informacion - përpunuese dhe që është një nga nivelet më të larta të të menduarit nga ana e nxënësve, është aftësia e:
A) Identifikimit të shkakut dhe të pasojës
B) Vlerësimit
C) Argumentimit/Të menduarit bindës
D) Interpretimit
Zgjidhja e problemeve nga ana e nxënësve duke zgjedhur dhe përdorur teknikat më të mira ka të bëjë me shprehinë e:
A) Empatisë
B) Krahasimit
C) Zbatimit
D) Analizës
Metoda e mësimdhënies, e cila ka në qëndër nxënësin dhe karakterizohet nga një procedurë formale për paraqitjen e argumentave për një çështje, ku njëri prej grupeve është pro problemit, tjetri është kundër, konsiderohet si:
A) Debat konstruktiv
B) Ditaret e të nxënit
C) Rrjet i diskutimit
D) Rishikim në dyshe
Metoda ku nxënësit nxiten të hulumtojnë dhe të gjejnë një zgjidhje për problemin e paraqitur, ka të bëjë me:
A) Rrjetin e diskutimit
B) Përvijimin e të menduarit
C) Pyetja sjell pyetjen
D) Zgjidhjen e problemit
Stuhia e mendimeve, metoda që përdoret gjatë mësimdhënies me në qëndër nxënësin, nuk i ndihmon nxënësit të:
A) Zhvillojnë idenë e të menduarit sa më të gjërë
B) Zhvillojnë idenë e të menduarit të thellë dhe përfytyrues
C) Zhvillojnë të menduarin lateral
D) Zhvillojnë aftësitë e tyre motorike
Gjatë diskutimeve të cilat dalin në klasë, nxënësit mund ti vendosin pyetjet e tyre në:
A) Tabelë të zezë
B) Në banka
C) Tabelën e pyetjeve
D) Nëpër mure
Shkrimi i shpejtë, një metodë e cila përdoret nga mësuesit, ka të bëjë me:
A) Nxjerrjen e argumentave
B) Reflektimin e shkurtër për një temë
C) Organizimin formal gjuhësor të thënieve
D) Shkrimin e ideve kryesore
Nëse mësuesi për procesin e vlerësimit ka ndjekur hapa të tillë si: ka vëzhguar se si është pjesëmarrja e nxënësve në veprimtarinë mësimore, ka vlerësuar të nxënën e përmbajtjes dhe sa janë kuptuar idetë, ka vlerësuar aftësinë e nxënësve për të mbajtur një qëndrim dhe për ta mbështetur atë me prova, ai ka zhvilluar:
A) Një orë mësimdhënie me në qëndër nxënësin
B) Një orë mësimdhënie me në qëndër mësuesin
C) Një orë leksioni bashkëveprues me të gjithë nxënësit
D) Një orë paratestimi diagnostikues për nxënësit
Të dëgjuarit kritik është zbatimi i shprehive të:
A) Argumentimit
B) Vënies së vehtes në pozitën e tjetrit
C) Sintezës
D) Të menduarit kritik
Përdorimi i metodave të tilla nga mësuesi në klasë, Mendo/Krijo në dyshe/Diskuto, gjatë zhvillimit të mësimit, ndihmojnë që nxënësit të:
A) Kuptojnë argumentat
B) Zhvillojnë kompetencat afektive
C) Zhvillojnë kompetencat relacionale
D) Zhvillojnë shprehitë motore
Nëse mësuesi gjatë mësimit përdor metodën D.D.M (Di-Dua të di-Mësova), ka aktivizuar te nxënësit:
A) Të menduarin induktiv
B) Të menduarin deduktiv
C) Të menduarin abstragues
D) Të menduarin kritik
Pjesa e orës së mësimit në të cilën nxënësit mendojnë përsëri për atë që kanë mësuar, zbatojnë idetë dhe rishqyrtojnë çka dinin më parë, nën dritën e asaj që ata kanë mësuar, është pjesë e:
A) Mësimdhënies së drejtëpërdrejtë
B) Mësimdhënies jo të drejtëpërdrejtë
C) Mësimdhënies bihejvioriste
D) Mësimdhënies tradicionale
Elementë të tillë si: njohuri për qëllimet dhe objektivat mësimore, njohuri për karakteristikat e nxënësve, njohuri për lëndën, njohuri për metodat mësimore, janë të domosdoshme për mësuesin për:
A) Planifikimin e mësimdhënies
B) Menaxhimin e kohës
C) Menaxhimin e klasës
D) Organizimin e veprimtarive mësimore
Explore all questions with a free account