LESSON
Bezpieczeństwo w Internecie
19 days ago by
27 slides

Bezpieczeństwo w Internecie # ZSGH IWONICZ-ZDRÓJ#DBI#2021Zapoznaj się z ciekawostkami nt. Internetu, a następnie wykonaj konkursowy Test :) POWODZENIA

?????????????????????????????

Czy jesteś pewny, że wiesz wszystko na temat Internetu?

Historia Internetu

1. Internet powstał w końcówce lat 60. XX wieku jako wspólna praca nad projektem naukowego ARPANET, czyli przodka dzisiejszego Internetu. Zakładał on zbudowanie sieci komputerowej, która działałaby pomimo uszkodzenia jednego z komputerów.

Obraz: https://th-net.pl/

www...

Pierwsza strona internetowa została utworzona w szwajcarskim ośrodku CERN 30 w kwietniu 1993 roku i istnieje do dnia dzisiejszego. Obecnie funkcjonuje 47 miliardów stron internetowych.

Obraz: https://zyskownafirma.pl/strona-internetowa/

Zagrożenie...

Na świecie 7 osób posiada tzw. „klucze do internetu” to tzw. elektroniczne karty z zapisaną częścią szyfru, który umożliwia zrestartowanie Internetu. W wypadeku globalnego ataku hakerskiego, strażnicy zostaną wezwani do bazy wojskowej na terenie Stanów Zjednoczonych, w której aktywują swoje klucze. Wtedy sieć zostanie wyłączona.

OBRAZ: https://pl.dreamstime.com/obraz-stock-klucz-do-internetu-image772381

e-mail

Pierwszy mail został wysłany w 1971 roku przez Ray`a Tomlinsona. Obecnie na świecie działają cztery miliardy skrzynek e-mailowych. Każdego dnia wysyłanych jest z nich 190 miliardów wiadomości. I aż 70% z nich to spam.

Źródło: https://www.s-net.pl/blog/2018/07/18/10-malo-znanych-faktow-o-internecie/

Obraz: https://blog.servizza.com/7-sygnalow-ze-otrzymales-falszywego-e-maila/

Na co musimy uważać w sieci?

 • Niebezpieczne kontakty

 • W kontaktach z osobami poznanymi w internecie chroń swoją prywatność. Nie podawaj swoich danych osobowych, czyli imienia, nazwiska, adresu czy numeru telefonu. Pod żadnym pozorem nie wysyłaj swojego zdjęcia. Pamiętaj, że ktoś będzie mógł je skopiować, przerobić i przesłać dalej.

  Spotkania z osobami poznanymi w internecie są niebezpieczne. Jeśli otrzymasz propozycję spotkania od osoby, którą znasz tylko z sieci, koniecznie poinformuj o tym rodziców.

Cyberprzemoc

 • O cyberprzemocy możemy mówić, gdy:

  ktoś wyzywa, straszy lub poniża kogoś w internecie lub przy użyciu telefonu, ktoś robi zdjęcia lub nagrywa film z osobą, która nie wyraziła na to zgody, ktoś umieszcza w sieci lub rozsyła za pomocą telefonu zdjęcia, filmy, teksty, które kogoś obrażają lub ośmieszają, ktoś włamuje się na czyjeś konto internetowe (np. w serwisie społecznościowym).

  Gdy jesteś świadkiem lub ofiarą cyberprzemocy, najlepiej poinformuj o tym rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą. Razem możecie zgłosić to konsultantom Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116111 lub pisząc wiadomość w formularzu na stronie //116111.pl/napisz.


Hejt

 • W sieci można niekiedy spotkać nieprzyjemne, obraźliwe wpisy, np. pod filmami czy czyimiś postami w serwisie społecznościowym. Takie obrażanie w internecie nazywamy hejtem. Hejt może dotyczyć osób, sytuacji lub wydarzeń. Osoby, które tworzą takie nienawistne, obraźliwe wpisy, nazywamy hejterami.

  Pamiętaj, by na obraźliwe wpisy nie reagować pod wpływem emocji. Nie udostępniaj hejterskich wpisów, zgłaszaj hejt administratorom serwisu, z którego korzystasz. Sam także powstrzymaj się od obrażania innych w sieci, postaraj się swoją opinię wyrazić w sposób kulturalny.

Nadużywanie Internetu

 • Korzystając z sieci, staraj się zachować umiar. Zbyt długie korzystanie z internetu może się negatywnie odbić na Twoim zdrowiu: możesz mieć bóle głowy, nudności, pogorszenie wzroku, problemy z zasypianiem.

  Nadużywanie internetu ma także negatywny wpływ na życie rodzinne i kontakty z rówieśnikami. Często osoba, która zbyt wiele czasu spędza w sieci, nie interesuje się życiem poza internetem, zaniedbuje obowiązki domowe, przestaje się kontaktować ze znajomymi, izoluje się od świata.

Szkodliwe treści

 • Nieraz korzystając z sieci, możesz się natknąć na strony, które nie są przeznaczone dla dzieci lub też takie, które zawierają treści ośmieszające osoby o innym kolorze skóry czy wyznaniu. Są one niezgodne z prawem. Treści, które stronach się na nich znajdują, mogą namawiać Cię do złych lub niezdrowych zachowań. Nie można być obojętnym wobec takich stron w internecie. Jeśli przypadkiem trafisz na tego typu treści w sieci, koniecznie poinformuj o tym rodziców lub inną zaufaną osobę dorosłą.

Wirusy

 • Każde urządzenie, za pomocą którego korzystasz z internetu, powinno mieć zainstalowany program antywirusowy. W krąży mnóstwo niebezpiecznych wirusów. Jeśli któryś z nich dostanie się do Twojego urządzenia, może je trwale uszkodzić lub spowodować stratę ważnych dla Ciebie plików.

  Aby program antywirusowy był skuteczny, należy go systematycznie aktualizować.

 • Źródło : "https://sieciaki.pl/warto-wiedziec"

Tam znajdziesz pomoc !!!

Jeżeli wypłyną Twoje zdjęcia, filmy, zwróć się do administratorów serwisu, na którym są opublikowane, z prośba o ich usunięcie. Pamiętaj także, by poprosić o zachowanie logów i innych informacji, które mogą być potrzebne policji w trakcie postępowania. Jeśli ktoś opublikuje Twoje prywatne zdjęcia, możesz również skorzystać z 

Prawo do bycia zapomnianym

To prawo do usunięcia danych wynikające z unijnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych. Gwarantuje, że w uzasadnionych przypadkach konkretne linki mogą zniknąć z wyszukiwarki Google, w związku z czym nie będą mogły być wyszukane przy wpisywaniu jakiekolwiek frazy. Nie można sprawić, by konkretne strony internetowe lub wpisy zupełnie zniknęły z sieci, ale możemy wpłynąć na to, by trudniej było je znaleźć.

Tutaj zgłoś: https://www.saferinternet.pl/dyzurnet/uzytkownicy-internetu.html

Facebook

https://www.facebook.com/help/?helpref=hc_global_nav

Twitter

https://help.twitter.com/pl/rules-and-policies/twitter-rules

Instagram

https://help.instagram.com/377830165708421/?helpref=hc_fnav&bc[0]=Pomoc%20dotycz%C4%85ca%20Instagramu&bc[1]=Centrum%20prywatno%C5%9Bci%20i%20bezpiecze%C5%84stwa TikTok

https://www.tiktok.com/safety?lang=pl Snapchat

https://www.snap.com/pl-PL/safety/safety-reporting/

Teraz test :)

Powodzenia!!!

Q.

Czym jest "FOMO"?

answer choices

lękiem, przed tym, że coś nas ominie ? np. ważne wydarzenia, czy wiadomości w Internecie?

uczuciem strachu, że umkną nam ważne informacje, okazje, które możemy stracić?

obawą, niepokojem, że inni znajomi nie zamieszczają nowych wiadomości, wpisów w mediach społecznościowych?

Q.

Co w Internecie nazywamy "koniem trojańskim" bądź "robakiem" ?

answer choices

podstępnym, brzydkim, przynoszący zgubę, wirusem dla naszego komputera ?

groźnym wirusem, będący programem śledzącym twoje działania oraz programem tworzącym własne kopie ?

Q.

Kto ustanowił Międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu ?

answer choices

Komisja Europejska ?

Parlament Europejski ?

Q.

Wyjaśnij skrót "www"?

answer choices

Way We Want

World Wide Web

Q.

Jaka jest różnica między Internetem, a Intranetem?

answer choices

Internet jest siecią zamkniętą, do której dostęp mają tylko wybrane osoby. Intranet to system obsługi klienta, wymiany informacji z danych firm?

Internet jest siecią otwartą, do której dostęp może mieć każdy. Intranet jest siecią zamkniętą, którą posługują się różne instytucje ?

Q.

W którym roku powstała pierwsza strona internetowa?

answer choices

1969?

1990?

Q.

Co to jest "netykieta" ?

answer choices

metka, znak firmowy produktu, w celu określenia danego produktu w Internecie?

zbiór zasad (wzorów zachowań), który powinien znać każdy internauta?

Q.

"KeePass" to ?

answer choices

menadżer haseł, w którym przechowywane są dane do wszystkich naszych kont?

podpis elektroniczny, wygenerowany autonomicznie przy podpisywaniu elektrycznym dokumentu?

Q.

"Cyberprzemoc" to:

answer choices

udostępnianie nielegalnych treści w Internecie ?

agresja elektroniczna, czyli intencjonalne działanie, skierowane przeciwko drugiej osobie, w celu wyrządzenie krzywdy za pomocą urządzeń mobilnych, Internetu?

Q.

"Hejt" to?

answer choices

słowo lub wyrażenie poprzedzone znakiem #

obrażanie, znieważenie innych w Internecie. Wyrażany poprzez tekst, film, grafikę?

Q.

Czy ochrona praw człowieka wg Rady Praw Człowieka ONZ z 2012 r. dotyczy także bezpieczeństwa w Internecie?

answer choices

tak

nie

Q.

"Post" w Internecie to?

answer choices

informacja,wiadomość lub odpowiedź n jakiś wątek w forum dyskusyjnym?

dobrowolne powstrzymywanie się od komentowania treści umieszczanych przez znajomych na portalach społecznościowych?

Quizzes you may like
15 Qs
Credible Sources
2.2k plays
10 Qs
I Can Code!
1.9k plays
14 Qs
Research
2.7k plays
15 Qs
Sophomore Orientation
2.2k plays
Other
20 Qs
Research Writing
1.9k plays
15 Qs
Plagiarism
11.6k plays
15 Qs
Plagiarism
10.1k plays
20 Qs
Developing your Blog
1.6k plays
Why show ads?
Report Ad