pencil-icon
Build your own quiz

Mathematics

6th

grade

Image

Comparing and Scaling Ratios

120
plays

10 questions

Show Answers
See Preview
  • 1. Multiple Choice
    2 minutes
    1 pt

    If 5 pounds of birdseed costs $8, how much would 15 pounds of birdseed cost?

    $24

    $18

    $27

    $20

  • 2. Multiple Choice
    2 minutes
    1 pt

    If Mr. Furby can run 3 miles in 36 minutes, how long, in minutes, would it take him to run 1 mile?

    34 min

    12 min

    13 min

    36 min

  • 3. Multiple Choice
    2 minutes
    1 pt

    Asher is making a pie that requires 1 cup of apples for every 0.5 tablespoon of cinnamon. If he has 6 cups of apples, how many tablespoons of cinnamon will he need?

    3

    5.5

    6

    4.5

  • Answer choices
    Tags
    Answer choices
    Tags

    Explore all questions with a free account

    Already have an account?