No student devices needed. Know more
108 questions
В мокроті хворого з підозрою на пневмонію виявлені грам позитивні диплококи, трохи подовжені, з декілька загостреними протилежними кінцями. Які мікроорганізми виявлені в мокроті?
Streptococcus pneumoniae
Neisseria gonorrhoeae
Neisseria meningitidis
Klebsiella pneumoniae
Staphylococcus aureus
В дитячому садку через декілька годин після вживання сирної маси майже у всіх дітей раптово з'явилися симптоми гастроентериту. При бактеріологічному дослідженні блювотних мас і залишків сирної маси був виділений золотистий стафілокок. Як доцільно продовжити дослідження для уточнення діагнозу?
Поставити алергічну пробу
Провести фаготипування виділених штамів
Вивчити наявність антитіл у хворих дітей
Визначити здатність штамів до токсиноутворення
Провести дослідження оснащення харчоблоку
Фекалії дитини, яка хворіє на ентерит, емульгують у фізіологічному розчині і краплю емульсії наносять на елективне середовище: 10% молочно - сольовий, або жовтковий - сольовий агар. Які мікроорганізми передбачається виділити?
Ентерококи
Стафілококи
Клебсієли
Стрептококи
Кишкову паличку
У хлопчика 12 років після перенесеної ангіни розвинулося ревматичне ураження серця. Кожна наступна стрептококова інфекція погіршує стан хворого. Який препарат доцільно використати для профілактики ускладнень?
Пеніцилін
Аутовакцину
Стрептококовий бактеріофаг
Стрептококовий анатоксин
Донорський гамма-глобулін
З носоглотки хлопчика, який хворіє на хронічний тонзиліт, виділили культуру кокових бактерій. У мазках вони розташовувалися у вигляді ланцюжків. Які це можуть бути бактерії?
Клостридії
Стрептококи
Вібріони
Ешеріхії
Стафілококи
У пацієнта з гнійничковими ураженнями шкіри виділений збудник, який на кров'яному агарі утворює округлої форми, середніх розмірів, жовті колонії, оточені зоною гемолізу. У мазках з колоній – коки, розташовані скупченнями неправильної форми, грампозитивні. Виділена культура оксидазо- і каталазо- позитивна, ферментує маніт, синтезує плазмокоагулазу. Якому виду з нижче перерахованих відповідає виділений збудник?
Staphylococcus epidermidis
Streptococcus agalactiae
Staphylococcus aureus
Streptococcus pyogenes
Staphylococcus saprophyticus
У пацієнта впродовж 4 років хронічна стафілококова інфекція з в’ялим перебігом. Титр стафілококових антигемолізинів високий. Які препарати найдоцільніше використати для підвищення імунітету в цього пацієнта?
Стафілококову антитоксичну сироватку.
Стафілококовий анатоксин.
Аутовакцину
Стафілококовий бактеріофаг.
Стафілококовий γ-глобулін
У пацієнта впродовж 5 років спостерігається інтенсивний фурункульоз шкіри обличчя і тулуба. При бактеріологічному дослідженні виділено стафілокок. Проведені 3 курси антибіотикотерапії не дали позитивного результату. Яку подальшу лікувальну тактику слід застосувати?
Виготовити аутовакцину.
Ввести інтерферон.
Ввести антистафілококову плазму.
Ввести гетеровакцину.
Провести довгий курс лікування тими ж антибіотиками.
Жінка віком 48 років скаржиться на задуху, набряки повік, біль у попереку. У сечі виявлено: білок, еритроцити, гіалінові циліндри. Був поставлений діагноз «гострий гломерулонефрит». З анамнезу з’ясовано, що вона багато років страждає хронічним тонзилітом. Які мікроорганізми є найбільше ймовірною причиною захворювання?
Протей
Хламідії
Стрептококи
Стафілококи
Уреаплазми
У 65-річного чоловіка розвинувся гнійний абсцес на шиї. Виділена культура – Грам-позитивні коки, які утворюють скупчення неправильної форми і не володіють плазмокоагулазною активністю. Що можна запідозрити?
Streptococcus pneumoniae
Bacillus anthracis
Staphylococcus epidermidis
Staphylococcus aureus
Streptococcus pyogenes
Кров, взяту у пацієнта з підозрою на сепсис, висіяли на цукровий бульйон, у якому утворився придонний осад. При посіві на на кров’яний агар, виросли дрібні, прозорі, круглі колонії, оточені прозорою зоною гемолізу. В мазку, виготовленому з осаду, знайдено Грам-позитивні коки, розташовані у вигляді довгих ланцюжків. Які мікроорганізми є в крові пацієнта?
Сарцини
γ-гемолітичний стрептокок
β-гемолітичний стрептокок
α-гемолітичний стрептокок
Епідермальний стафілокок
У 2-річної дитини з катаральними явищами та висипом на шкірі лікар запідозрив скарлатину. Внутрішкірно дитині було введено невелику кількість сироватки до еритрогенного токсину стрептокока, і на місці ін’єкції висип зник. Що означає результат реакції?
Імунна система дитини дуже ослаблена
Всю дозу сироватки можна вводити внутривенно
Клінічний діагноз підтвердився
Захворювання викликав негемолітичний стрептокок
У дитини підвищена чутливість до еритрогенного токсину
Молодий чоловік, у якого в анамнезі була гонорея і від якої він повністю вилікувався, знову захворів гонореєю. В даному випадку можна говорити про:
Вторинну інфекцію
Реінфекцію
Суперінфекцію
Рецидив
Мікст-інфекцію
Хворому, що звернувся з приводу безпліддя до лікаря, були призначені обстеження на токсоплазмоз і хронічну гонорею. Яку реакцію слід поставити для виявлення прихованого токсоплазмоза і хронічної гонореї у даного хворого?
ВІЕФ
РЗПГА
РЗК
Імуноблотинг
РІФ
Бактеріологічне дослідження гнійних виділень з уретри виявило присутність бактерій, які за Грамом забарвлювалися негативно, нагадували кавові зерна, розщеплювали глюкозу і мальтозу до кислоти. Розташовувалися в лейкоцитах. До збудників якої хвороби їх віднести?
Меліоїдоза
Гонорея
Венеричного лімфогранулематозу
Сифілісу
М'якого шанкра
На спеціальному живильному середовищі, після посіву виділення гною з уретри, виросли ніжні голубуваті колонії. При мікроскопії препаратів з них виявлені грамнегативні бобовидні диплококи. Збудником якої хвороби вони є?
Туляремія
Гонореї
Меліоїдоза
Сифілісу
Хламідіозу
Бактеріолог при дослідженні слизу з носоглотки і крові дотримувався певних мір по збереженню збудників в матеріалі. При бактеріскопичному дослідженні встановлена наявність грамнегативних коків, які нагадують кавові зерна і розташовані парами або тетрадами. Назвіть збудника, який був ізольований бактеріологом.
Acinetobacter calcoaceticus
Moraxella lacunata
Neisseria meningitidis
Staphilococcus aureus
Neisseria gonorrhoeae
При бактеріоскопічному дослідженні носоглоткового слизу дитини 2,5 років, хворої назофарингітом, виявлені грамнегативні диплококи, схожі на кавові зерна. Які органи дитини наймовірніше будуть уражені, якщо ці мікроорганізми проникнуть в кров?
Лімфатичні вузли
Оболонки мозку
Сечостатеві шляхи
Гломерули нирки
Клапани серця
У хворої дитини з явищами гнійного керато-кон'юктивіту лікар-офтальмолог запідозрив бленорею (гонорейний кон‘юнктивіт). Якими методами лабораторної діагностики слід скористатися для підтвердження діагнозу?
Мікроскопічним і серологічним
Біологічним і алергічним
Мікроскопічним і бактеріологічним
Біологічним і методом фагодиагностики
Серологічним і алергічним
Від дитини, хворої на церебро-спинальний менінгіт, отримана спинномозокова рідина каламутного характеру, яка містить велику кількість лейкоцитів. Якою з серологічних реакцій слід скористатися для експрес-діагностики захворювання?
Реакцією преципітації
Реакцією нейтралізації
Реакцією гемаглютинації
Реакцією зв‘язування комплементу
Реакцією аглютинації
Хворому мікроскопічним методом поставлений діагноз: гонорея. З якою метою лікареві потрібні результати бактеріологічного дослідження ?
Для вибору методу профілактики
Вивчення біохімічних властивостей культури.
Визначення чутливості до антибіотиків.
Для уточнення діагнозу.
Визначення фаговара
У хворої дитини віком 3 роки несподівано різко підвищилася температура, з’явилися сильні головні болі, рясна геморрагічна висипка у вигляді плям неправильної форми. При бактеріологічному дослідження слизу з носоглотки та крові знайдено Грам-негативні диплококи. Про яке захворювання можна думати?
Кір.
Стрептококовий сепсис.
Менінгококцемія.
Пневмококова пневмонія.
Парагрип.
Пацієнт скаржиться на гнійні виділення з уретри, ріжучі болі перед початком і під час сечопуску. Попередній діагноз «гостра гонорея». Яка мікроскопічна картина підтвердить цей діагноз?
Мікрококи поза лейкоцитами
Бобоподібні диплококи всередині лейкоцитів
Тетракоки поза лейкоцитами
Ланцетовидні диплококи поза лейкоцитами
Сферичні коки всередині лейкоцитів
З випорожнень 6-річної дитини, госпіталізованої в інфекційну лікарню з проносом, кров’ю у випорожненнях і високою температурою, виділено ентеробактерію. При дослідженні біохімічних властивостей встановлено, що вона на середовищі Ендо росте у вигляді колоній рожевого кольору, глюкозу ферментує до кислоти і газу, утврює сірководень і індол. До якого роду належить цей мікроб?
Proteus.
Echerichia.
Yersinia.
Salmonella.
Shigella.
Від пацієнта виділено культуру ентеробактерій. На яке поживне середовище слід пересіяти цю культуру, щоб вивчити її сахаролітичні властивості?
Середовище Кіта–Тароцці.
Казеїново-вугільний агар.
Середовище Ресселя.
Селенітовий бульйон.
Середовище Мюллера.
У лікарню поступла дитина із скаргами на загальну слабість, діарею з домішками крові, біль в області нирок. Температута тіла нормальна. При копросопії лейкоцити не найдено. Вкажіть, яким мікроорганізмом можуть бути зумовлені такі симптоми хвороби?
Ентеропатогенною E. coli.
Ентероадгезивною E. coli.
Ентерогеморагічною E. coli.
Ентероінвазивною E. coli.
Ентеротоксигенною E. coli.
У 5-мічячної дитини розвинулася гостра кишкова інфекція. З метою бактеріологічної діагностики було виконано посів фекалій на середовище Ендо. По характерному росту збудника лікар зробив попередній висновок про те, що збудником захворювання є Escherichia coli. Які колонії були виявлені на середовищі Ендо?
Малинові з металевим блиском
Блідо-рожеві з білим обідком
Дрібні безбарвні
Повзучий ріст
Великі слизисті
У дитини віком 1,5 року з’явилась блювота, пронос, підвищилась температура. На дослідження взято фекалії, які висіяно на середовище Ендо. Через 18 годин на поверхні середовища виросли круглі, слабовипуклі червоні колонії середніх розмірів з металевим блиском. Яке дослідження дає можливість виявити патогенну кишкову паличку серед цих колоній?
Реакція аглютинації з сумішшю О-сироваток патогенних сероварів
Фаготипування мікроорганізмів
Визначення рухливості мікроорганізмів
Забарвлення мазка за методом Грама
Пересів мікроорганізмів на середовище Олькеницького
При дослідженні випорожнень хворого з кишковою інфекцією на середовищі Ендо виросли колонії різного кольору: червоні і безбарвні. До якої групи середовищ за призначенням належить дане середовище?
Збагачення
Диференціально-діагностичне
Елективне
Спеціальне
Універсальне
З крові хворого виділено культуру збудника черевного тифу. Які культуральні властивості характерні для цього збудника?
Утворення ніжної плівки на лужній пептонній воді.
Утворення гемолізу на кров’яному агарі.
Утворення безбарвних колоній на вісмут-сульфіт агарі.
Утворення безбарвних або блідо-рожевих колоній на середовищах Ендо та Плоскірєва.
Утворення колоній червоного кольору з металевим блиском на середовищі Ендо.
В поліклініку звернувся хворий, якому виставлено діагноз черевний тиф. Вкажіть найбільш ймовірний шлях проникнення збудника в організм хворого.
Аліментарний.
Трансмісивний.
Повітряно-крапельний.
Статевий.
Парентеральний.
Хворому на 2-й день захворювання виставлено діагноз: черевний тиф (клінічно). Яке лабораторне дослідження може в 100% випадків підтвердити діагноз?
Серологічне дослідження.
Виділення гемокультури.
Виділення урінокультури.
Дослідження калу методом «висячої краплі»
Бактеріоскопія калу.
При бактеріологічному дослідженні фекалій жінки 38 років, яка 1,5 років тому перенесла черевний тиф, виявлено Salmonella typhi у кількості 102/г. Як найбільш точно охарактеризувати стан обстеженої жінки?
Рецидив
Суперінфекція
Бактеріоносійство
Дизбактеріоз
Реінфекція
У хворого з підозрою на черевний тиф реакція аглютинації Відаля позитивна з О-антигеном збудника в титрі 1:600. Який із названих методів можен підтвердити діагноз черевного тифу?
Зараження курячих ембріонів.
Бактеріологічне дослідження пунктату черевної порожнини.
Виділення копрокультури.
Перевірка токсигенності мікробної культури.
Біологічна проба.
Пацієнт поступив в інфекційну клініку з попереднім діагнозом «черевний тиф». Хворіє другий тиждень. Використання якого методу дослідження дозволить підтвердити діагноз?
Постановка реакції Vi-гемаглютинації.
Виділення білікультури.
Постановка реакції Відаля.
Виділення урінокультури.
Виділення гемокультури.
Хворому з підозрою на черевний тиф інфекціоніст призначив бактеріологічне дослідження крові. Доцільність цього призначення пояснюється тим, що на першому тижні захворювання тифо-паратифами спостерігається:
Вірусемія
Токсинемія
Бактеріемія
Септикопіємія
Септицемія
У деяких бактерій, наприклад сальмонел черевного тифу, стійкість до фагоцитозу і вірулентність пов’язані з наявністю поверхневого антигена, який є різновидністю К-антигена. Як він називається?
М-антиген
О-антиген
Vi-антиген
А-антиген
Н-антиген
При бактеріологічному дослідженні випорожнень пацієнта, що перехворів на тифо-паратифозне захворювання, виділено культуру, яка на середовищах Гіса розщеплює глюкозу, мальтозу та лактозу до кислоти і газу, утворює сірководень і індол. Чи можна віднести ізольовану культуру бактерій до сальмонел?
Ні, сальмонели взагалі не ростуть на середовищах Гіса.
Ні, сальмонели не розщеплюють цукри з утворенням кислоти і газу.
Ні, сальмонели не розщеплюють лактозу.
Ні, сальмонели не ферментують глюкозу.
Так, сальмонели ферментують лактозу.
У хворого з підозрою на черевний тиф при проведенні серологічного дослідження (реакції Відаля) виявлено О- і Н-аглютиніни у титрах 1:800 і 1:200 відповідно. Про що це свідчить?
Пацієнт в періоді реконвалесценції
У пацієнта початковий період захворювання
Пацієнт прищеплений
Пацієнт перехворів раніше
Підтвердити діагноз не можливо
В реакції пасивної гемаглютинації, виконаній з еритроцитарним черенотифозним Vi-діагностикумом, виявлено антитіла у розведеннчх досліджуваної сироватки від 1:20 до 1:80. Такий результат свідчить про:
Реконвалесценцію хворого на черевний тиф
Можливе носійство паличок черевного тифу
Інкубаційний період черевного тифу
Рецидив черевного тифу
Гостре захворювання на черевний тиф
При проведенні реакції аглютинації Відаля з сироваткою хворого, у якого запідозрено черевний тиф, реакція позитивна з О-черевнотифозним діагностикумом в розведенні 1:100, з ОН-антигеном збудника паратифу А – в розведенні 1:200 і ОН-антигеном збудника паратифу В – в розведенні 1:800. Який діагноз найбільш ймовірний?
Тифо-паратифозного захворювання нема.
Паратиф А і В.
Паратиф В.
Паратиф А.
Черевний тиф.
Після званого обіду відбувся спалах гастроентериту. В 12 з 23 осіб через 24 години після обіду виникли симптоми діареї, головний біль, біль у животі, нудота, блювота, підвищення температури. Причиною спалаху виявився салат, у приготуванні якого були використані сирі яйця. Який мікроорганізм міг бути найбільш ймовірним етіологічним чинником спалаху?
Ентеротоксигенна E. coli
Salmonella enteritidis
Vibrio parahaemolyticus
Shigella dysenteriae
Vibrio cholerae
При ідентифікації збудника харчової токсикоінфекції з'ясувалося, що по своїх біохімічних властивостями він відноситься до роду Salmonell. Яка ознака збудника дозволить найточніше встановити його видову приналежність?
Морфо-тінкторіальні властивості
Патогенність для лабораторних тварин
Антигенна структура
Культуральні властивості
Фаготип
При бактеріологічному дослідженні випорожнень хворого на кишкову інфекцію виділено Shigella sonnei. Яку з перерахованих серологічних реакцій було застосовано для ідентифікації виділеної чистої культури?
Реакцію лізису
Реакцію нейтралізації
Реакцію аглютинації
Реакцію зв’язування комплементу
Реакцію преципітації
У хворого з типовою клінічною картиною дизентерії внаслідок раннього застосування антибіотиків під час бактеріологічного дослідження випорожнень шигел не виявлено. Титр антишигельозних антитіл в РПГА у парних сироватках у даного хворого виріс в 4 рази. Про що це свідчить?
Вакцинальна реакція.
Неспецифічна реакція.
Підтверджує діагноз дизентерії.
Пацієнт переніс дизентерію раніше.
Виключає діагноз дизентерії.
Пацієнт віком 29 років госпіталізований з нападами блювоти, сильним проносом, тенезнами. Кал знебарвлений, з грудочками слизу і домішками крові. При бактеріоскопічному дослідженні колоній з середовища Плоскірєва виявлено нерухомі Грам-негативні палички, які через 48 годин частково розщеплюють лактозу. Назвіть збудника інфекційного процесу.
Salmonella enteritidis.
Shigella dysenteriae.
Yersinia enterocolitica.
Shigella sonnei.
Vibrio eltor.
У дитячому саду міста К. зареєстровано спалах дизентерії. Які препарати необхідно використовувати для проведення специфічної профілактики в дітей ?
Пробіотики
Антибіотики
Бактеріофаг
Вітаміни
Вакцини
Мікроскопічне дослідження фекалій хворого, що скаржився на частий стілець, гострий біль в животі та підвищення температури, показало наявність Грам-негативних паличок. При посіві фекалій на середовище Ендо виросли безбарвні колонії. Виділені бактерії ферментували лише глюкозу з утворенням кислоти. Який збудник є причиною захворювання?
Shigella sonnei
Salmonella typhimurium
Salmonella typhi
Shigella dysenteriae
Escherichia coli
В бактеріологічній лабораторії з випорожнень хворого, що поступив у інфекційне відділення з діагнозом «гостра дизентерія», виділено культуру дизентерійних паличок Григор’єва–Шига. Який фактор вірулентності відрізняє цей вид шигел від інших?
Vi-антиген
Екзотоксин
Ендотоксин
Ферменти агресії
Капсула
При вивченні копрокультур від хворого на дизентерію встановлено присутність грамнегативних нерухомих паличок, які за серологічними ознаками віднесені до Sh. sonnei. Вкажіть сахаролітичні властивості Sh. sonnei відносно лактози на середовищі Ендо?
Не ростуть на середовище Ендо
На Ендо колонії пігментовані у яскраво-червоний колір з металевим блиском
Повільно розкладають лактозу
Розкладають лактозу до кислоти і газу
Не розкладають лактозу
У хворого гострий гастороентерит. На основі лабораторного дослідження встановлено діагноз «холера». Яке лікування раціонально призначити?
Холерний анатоксин.
Розчини хлоридів натрію і калію.
Холерну моновакцину.
40% розчин глюкози.
5% розчин глюкози.
Які засоби специфічної профілактики проводять у вогнищі холери?
Імунізацію холерною вакциною.
Ізоляцію та госпіталізація хворих на холеру.
Посилення санітарного нагляду за підприємствами харчової промисловості та водоймами.
Дезинфекцію
Пероральне введення антибіотиків.
Яке поживне середовище слід використати для культивувння виділеного від пацієнта холерного вібріона?
Шоколадний агар.
Сироватковий агар.
Лужний пептонний агар.
Жовточно-сольовий агар.
Середовище Ендо.
Для характеристики ізольованого збудника при дослідженні фекалій хворого бактеріолог використав наступні методи: феномен Ісаєва-Пфейффера, О-сироватку, метод Єрмол'євої, лужний агар, середовище Дьєдоне. Який мікроорганізм бактеріолог очікував знайти в копрокультурі?
Vibrio cholerae.
Vibrio parahaemolуticus.
Enterococcus faecalis.
Shigella flexneri.
Yersinia enterocolitica.
З випорожнень хворого на гострий гастроентерит виділено чисту культуру дрібних, рухливих, дещо зігнутих Грам-негативних паличок, які впродовж 6 годин дають ріст на лужній 1% пептонній воді у вигляді ніжної голубуватої плівки. Яким мікроорганізмам притаманні такі властивості?
Спірилам
Бацилам
Клостридіям
Вібріонам
Спірохетам
При встановленні виду збудника, виділеного з організму хворого з підозрою на холору, одним із етапів ідентифікації є виявлення його монотріхіальної рухливості. Який метод дослідження використовують для цього?
Метод посіву в пептонну воду.
Метод посіву уколом в стовпчик агару.
Метод посіву уколом в желатину.
Метод «висячої» або «роздавленої» краплі.
Метод забарвлення за Леффлером.
З блювотних мас хворого виділено рухливі, злегка зігнуті Грам-негативні палички, які були ідентифіковані як холерні вібріони. Який тест допоможе віддиференціювати класичний варіант холерного вібріону від біовару Ель-Тор?
Розташування у вигляді «табунців риб» при мікроскопії
Ріст на агарі з поліміксином
Ферментація лактози
Ріст на 1% лужному агарі
Аглютинація О-1 холерною сироваткою
Характерними ознаками холери є втрата організмом великої кількості води та іонів натрію. Що лежить в основі такої дії холерного токсину?
Активація синтезу передсердного натрійуретичного фактора
Гальмування синтезу антидіуретичного гормону в гіпоталамусі
Активація аденілатциклази клітин епітелію тонкого кишечника
Посилення секреції реніну клітинами юкстагломерулярного апарату ниркових артеріол
Окислення альдостерону в корі наднирників
У хворого з блювотних мас з підозрою на холеру виділено Грам-негативні рухомі вібріони. Які діагностичні препарати використовують для встановлення серовару виділенної культури?
Люмінесцентна сироватка
Полівалентний бактеріофаг
Типові сироватки Інаба і Огава
Типові бактеріофаги
Нормальні сироватки
У 5-річної дитини виражена інтоксикація, помірний набряк шиї, сірувато-білі плівки на мигдаликах і піднебінних дужках. Стан хворого дещо покращився після введення специфічної сироватки. Визначіть збудника захворювання.
Коринебактерія токсигенна.
Стрептокок токсигенний.
Вірус Епштейна-Барра.
Клостридія токсигенна.
Коринебактерія цистеїназо-позитивна.
У хворого з підозрою на дифтерію під час бактеріоскопічного дослідження мазка з зіву виявлено паличкоподібні бактерії з зернами волютину. Який етіотропний препарат вибору потрібно застосувати?
Дифтерійний анатоксин
Інтерферон
Протидифтерійну антитоксичну сироватку
Еубіотик
Бактеріофаг
При мікроскопії матеріалу, взятого із зіва дитини, хворої на катаральну ангіну, виявлено бактерії паличковидної форми з потовщеннями на кінцях, розташовані у мазку у вигляді розставлених пальців або латинських цифр V, X. Яке захворювання можна запідозрити у дитини?
Лейшманіоз.
Туляремію.
Стафілококову ангіну.
Дифтерію.
Стрептококову ангіну.
З матеріалу, одержаного із носової порожнини дитини з плівчастим запаленням носа виділено дифтерійну паличку, біовар gravis. Дослідження яких властивостей виділеного мікроба необхідно провести для підтвердження чи заперечення дифтерії у дитини?
Токсигенних
Утворення індолу і сірководню.
Розщеплення желатини.
Сахаролітичних на короткому ряду Гіса.
Гемолітичних.
Від хворої дитини з підозрінням на дифтерію виділено коринебактерію дифтерії. Яке дослідження необхідно провести, щоб переконатись, що даний мікроб є збудником дифтерії у цієї дитини?
Заразити кролика
Виконати реакцію преципітації в агарі з дифтерійним анатоксином
Виконати реакцію преципітації в агарі з протидифтерійною сироваткою
Провести фарбування за методом Буррі - Гінса
Провести реакцію аглютинації
Від хворого із підозрою на дифтерію глотки виділено бактерію з наступними властивостями: грампозитивна паличка розмірами 3×0,6 мкм, з потовщеннями на кінцях розміром, розміщена у мазку у вигляді штахетника. Що це за мікроорганізми?
Бордетела кашлюку
Актиноміцети.
Псевдодифтерійна коринебактерія.
Стрептококи.
Коринебактерія дифтерії.
У зв’язку з випадком дифтерії виникла необхідність провести запобіжні щепленняв в студентській групі. Який препарат слід використати для створення штучного активного імунітету?
Дифтерійний анатоксин
Антидифтерійну сироватку
Вакцина з вбитих коринебактерій
Специфічний імуноглобулін
Вакцина АКДП
У дівчинки 5 років спостерігається висока температура та біль в горлі. Об'єктивно: набряк м'якого піднебіння, на мигдаликах сірі плівки, які важко відділяються, залишаючи глибокі кровоточиві дефекти тканини. Яке захворювання можна запідозрити?
Некротичну ангіну
Кандидоз глотки
Дифтерію глотки
Ангіну Симановського-Венсана
Інфекційний мононуклеоз
Оглядаючи дитину 6-ти років, лікар помітив на глоткових мигдаликах сірувату плівку, при спробі видалення якої виникла помірна кровотеча. При бактеріоскопії мазків з мигдаликів виявлено грампозитивні бактерії булавоподібної форми. Які симптоми можуть виникнути у дитини у найближчі дні, якщо не буде проведене специфічне лікування?
Токсичні ураження серцевого м‘яза, печінки, нирок
Хвилеподібна лихоманка
Дуже сильний нападоподібний кашель
Набряк легенів
Папульозні висипи на шкірі
В закритому колективі виникла необхідність перевірити стан імунітету проти дифтерії, щоб обгрунтувати необхідність вакцинації. Які дослідження слід провести з такою метою?
Перевірити медичну документацію щодо вакцинації
Встановити рівень антитіл проти дифтерійної палички
Встановити титр антитоксинів в РНГА
Перевірити стан імунітету щодо дифтерійної палички
Перевірити членів колективу на носійство палички дифтерії
У хворого з підозрою на туберкульоз при мікроскопічному дослідженні мокротиння мікобактерій не виявлено. Тому вирішено провести його дослідження бактеріологічним методом. Який спосіб культивування дозволить виділити культуру мікобактерій найшвидше?
На середовищі Борде–Жангу.
На середовищі Левенштейна–Йєнсена.
Мікрокультур Прайса.
На середовище Петраньяні.
На середовищі Петрова.
При проведенні проби Манту у дитини віком 6 років через 48 год. в місці введення туберкуліну почервоніння шкіри не спостерігається. Про що свідчить результат проведеної проби?
Дитина є носієм збудника туберкульозу.
Дитина інфікована збудником туберкульозу.
Дитина не прищеплена від туберкульозу.
Дитина прищеплена від туберкульозу.
У дитини відкрита форма туберкульозу.
У 4-річної дитини захворювання почалося раптово, з’явилися висока температура (40ºС), сильні головні болі, блювата. При огляді виявлено позитивні менінгеальні симптоми. Додатково відомо, що дідусь дитини перебуває на диспансерному обліку з приводу відкритої форми туберкульозу. Які результати лабораторного дослідження дозволяь підтвердити діагноз туберкульозного менінгіту?
Виявлення мікобактерій в мокротинні.
Виявлення в осаді ліквору кислотостійких паличкоподібних поліморфних бактерій.
Виявлення антитіл до збудника туберкульозу в РЗК.
Позитивна туберкулінова проба.
Виявлення в осаді ліквору внутрішньоклітинних диплококів.
У дитини 10-ти років поставлено пробу Манту (з туберкуліном). Через 48 годин на місці введення туберкуліну з'явилаcя папула розміром до 8 мм у диаметрі. Який тип реакції гіперчутливості розвинувся після введення туберкуліну?
Реакція гіперчутливості ІІ типа
Реакція гіперчутливості IV типа
Реакція типа сироваткової хвороби
Атопічна реакція
Реакція типа феномен Артюса
У мазку, виготовленому з мокротиння хворого на туберкульоз мікобактерій (БК) не виявлено. Яким чином можна підвищити ймовірність бактеріоскопічного виявлення збудника в мокротинні?
Серологічними методами.
Посівом матеріалу на середовища збагачення.
Методами збагачення досліджуваного матеріалу (цетрифугуванням, флотацією).
Методом імуноферментного аналізу.
Біологічним методом.
Дитині віком 4 роки, у якої запідозрено активний туберкульозний процес, проведено діагностичну реакцію Манту. Який імунобіологічний препарат при цьому було введено?
Вакцину АДП.
Тулярин.
Туберкулін.
Вакцину АКДП.
Вакцину БЦЖ.
У лабораторію доставлено сечу хворого на туберкульоз нирок для проведення бактеріологічного дослідження. Шляхом центрифугування із сечі отримали осад, обробили його 10% сірчаною кислотою та засіяли на картопляно-яєчне поживне середовище. Через три дні росту мікроорганізмів на середовищі не виявлено. Назвіть найбільш ймовірну причину відсутності росту.
Не було створено анаеробні умови
Непридатне поживне середовище
Мікроорганізми знаходилися у надосадовій рідині
Надто короткий термін культивування
Мікроорганізми загинули під впливом кислоти
У хворого з підозрою на туберкульоз легень взяли мокротиння для виділення М. tuberculosis. Який фактор патогенності збудника можна виявити за допомогою методу Прайса:
Адгезини
Агресини
Корд -фактор
Ендотоксин
Екзотоксин
До ПТУ вступив юнак 16 років з сільської місцевості. При плановому проведенні реакції Манту виявилося, що у цього юнака вона негативна. Яка найбільш раціональна тактика лікаря?
Провести для діагностики метод Прайса
Терміново ізолювати юнака з навчального колективу
Провести серодіагностику туберкульозу
Зробити щеплення БЦЖ
Повторити реакцію через 1 місяць
В бактеріологічну лабораторію направлено мокркотиння хворого на туберкульоз. Для бактеріоскопічного дослідження препаратів-мазків і виявлення туберкульозної палички потрібно використати один із методів збагачення, який передбачає обробку мокркотиння лише розчином їдкого натру. Як називається такий метод?
Гомогенізація
Знешкодження
Фільтрація
Інактивація
Флотація
Для мікроскопічного дослідження мокротиння пацієнта з підозрою на туберкульоз виготовлені препарати забарвлено по Цілю-Нільсену. Якою буде мікроскопічна картина при підтвердженні попереднього діагнозу?
Кокоподібні мікроорганізми червоного кольору на рожевому фоні
Тонкі бактерії червоного кольору на голубому фоні
Паличкоподібні мікроорганізми у вигляді ланцюжків, фіолетового кольору
Бактерії червоного кольору на білому фоні
Мікроорганізми з ядром рубіново-червоного кольору і голубою цитоплазмою
Як охарактеризувати імунітет, що виробляється у людини після перенесеного захворювання на туберкульоз?
Штучний пасивний
Штучний активний
Природний пасивний
Природний активний нестерильний
Природний активний стерильний
Збудниками багатьох гнійно-запальних процесів ротової порожнини є анаероби. Для культивування анаеробів у бактеріологічній лабораторії використовуються спеціальні поживні середовища. Яке з перелічених поживних середовище можна використати для контролю за стерильністю перев’язочного матеріалу?
Ендо
Тbндаля-Садикової
Плоскірєва
Кітта-Тароцці
Ру
Хворий скаржиться на слабість, сухість в роті, двоїння в очах, порушення акомодації, розширення зіниць, затруднення при ковтанні. Чим зумовлені описані патологічні явища?
Отруєнням екзотоксином збудника правцю.
Отруєнням атропіном.
Отруєнням солями важких металів.
Отруєнням екзотоксином збудника ботулізму.
Отруєнням грибами.
В мазках, виготовлених з раневого вмісту від хворого з підозрою на газову гангрену, виявлено велику кількість розташованих хаотично Грам-позитивних паличок розміром 1×6 мкм, які оточені ніжними капсулами. На поживних середовищах в аеробних умовах ці мікроорганізми не ростуть. Який це вид мікроорганізмів?
Clostridium septicum.
Clostridium novyi.
Clostridium perfringens.
Clostridium tetani.
Clostridium histolyticum.
Хворий Д., 39 років, художник, поступив у стаціонар через 10 годин після вживання консервованого продукту «Сніданок туриста». Для дослідження у лабораторію направлено: блювотні маси, фекалії, кров, сечу, рештки харчового продукту. На середовищі Кіта–Тароцці через 20 годин виявлено Грам-позитивні спороутворюючі палички (у вигляді тенісних ракеток), які росли також при 35°С на кров’яно-печінковому агарі в анаеробних умовах. Які мікроорганізми ізольовано?
Bacillus cereus.
Clostridium botulinum.
Bacillus subtilis.
Clostridium novyi.
Fusobacterium nucleatum.
У лікарні мав місце випадок анаеробної інфекції після планової хірургічної операції. Який матеріал потрібно направити для бактеріологічного дослідження при розслідуванні причини цього випадку?
Раневий ексудат.
Кров.
Перев'язочний і шовний матеріал (шовк, кетгут).
Сечу.
Шматочки уражених тканин.
При обстеженні пацієнта стоматолог виявив напруження жувальних м’язів та обмежене відкривання рота. Для якого інфекційного захворювання можуть бути характерними такі симптоми?
Холери.
Лептоспірозу.
Дифтерії
Правцю.
Грипу
У хворого, який поступив в інфекційне відділення із скаргами на спастичні скорочення м'язів, із садна правої нижньої кінцівки були виділені бактерії з термінально розташованими спорами, що надавали їм вигляду барабанних паличок. Яким бактеріям властиві такі властивості?
Bacillus cereus
Clostridium tetani
Bacillus anthracis
Clostridium perfringens
Clostridium botulinum
У хірургічне відділення потрапив пацієнт з газовою гангреною гомілки. Етіологію захворювання не встановлено. Чим проводити специфічне лікування даного хворого?
Призначити високі дози сульфаніламідних препаратів.
Ввести полівалентну антитоксичну протигангренозну сироватку, призначити цефалоспорини.
Провести вакцинацію.
Провести хірургічну обробку рани.
Призначити високі дози цефалоспоринів.
Під час виконання земельних робіт один з робітників отримав важку травму. В лікарні йому проведено обробку рани та введено антибіотик пеніцилінового ряду. Через 2 тижні у хворого почались судоми. Який ще препарат необхідно було ввести хворому з профілактичною метою?
Антибіотик тетрациклінового ряду
Антибіотик з групи аміноглікозидів
Інтерферон
Антитоксин
Донорський γ-глобулін
У бактеріологічній лабораторії досліджуються овочеві консерви, які були причиною захворювання кількох людей на ботулізм. Дотримання яких умов культивування буде найбільш суттєвим для виявлення збудника у досліджуваному матеріалі?
Температура не вище 35ºС
Відсутність кисню
Наявність вітамінів та амінокислот у середовищі
Лужна реакція поживного середовища
Додавання у середовище антибіотиків, які пригнічують Грам-негативну мікрофлору
Хворий Н. поступив у лікарню зі скаргами на блювоту, запаморочення, двоїння в очах, важкість при ковтанні. Лікар запідозрив ботулізм. Які методи діагностики доцільно використати для підтвердження діагнозу?
Бактеріоскопічний, бактеріологічний
Протозоологічний, мікроскопічний
Біологічна проба, бактеріологічний
Бактеріологічний, мікологічний
Алергічна проба, серологічний
У бактеріологічній лабораторії проводиться дослідження м‘ясних консервів на вміст ботулінічного токсину. Для цього дослідній групі мишей ввели екстракт із досліджуваного матеріалу та антитоксичну протиботулінічну сироватку типів А,В,Е; контрольній групі мишей ввели екстракт без протиботулінічної сироватки. Яку серологічну реакцію було використано?
Подвійної імунної дифузії
Опсоно-фагоцитарна
Нейтралізації
Зв‘язування комплементу
Преципітації
Через дві доби після дорожньо-транспортної пригоди до лікарні був доставлений у важкому стані хворий з черепно-лицьовою травмою і діагнозом «газова ранева інфекція». Яким з перелічених способів НЕ культивують клостридії анаеробної інфекції?
На цукровому агарі в трубках Віньяля–Вейона
На кров’яному агарі в анаеростаті
На кров’яному картопляно-гліцериновому агарі
На середовищі Кіта–Тароцці
На печінковоному агарі в боксі GasPak
Санітарка, яка працює в аптеці, порізала руку об скло. Їй надали першу допомогу: зупинили кров, перев’язали рану і доставили у травматологічний відділ. Травматолог зобов’язаний ввести протиправцеву сироватку. Вкажіть правильний спосіб її введення.
0,5 мл с інтервалом 40 хв. сироватки, розведеної 1:100
0,1 мл сроватки, розведеної 1:100; через 20 хв. – 0,1 мл не розведеної сироватки; через 30 хв. – решта всю дозу
2 мл однократно сироватки, розведеної 1:100
По 0,1 мл з інтервалом 30 хв. не розведеної сироватки
1 мл однократно не розведеної сироватки
При профілактичному дослідженні сироватки крові у вагітної жінки з 8-місячною вагітністю реакція Вассермана виявилась позитивною. Як довести достовірність серологічного дослідження на сифіліс?
Повторне 2-кратне дослідження з інтервалом 10-15 днів
Поставити осадову реакцію Кана
Повторне дослідження після профілактичного лікування
Повторне дослідження зразу ж після отриманого результату
Поставити осадову реакцію Закса-Вітебського
При плановому обстеженні вагітної в жіночій консультацій було взято кров з вени для постановки реакції Вассермана. Реакція виявилася позитивною. Позасупружні статеві зв’язки вагітна і її чоловік заперечують. Що слід зробити для підтвердження або заперечення діагнозу сифіліс?
Досдідити мазок з уретри
Поставити реакцію зв’язування комплементу
Повторити реакцію Вассермана
Поставити реакцію імобілізації блідих трепонем
Поставити осадові реакції
В дерматологічне відділення звернувся пацієнт з неболючою виразкою на слизовій оболонці статевих органів. Який метод діагностики необхідно використати для підтвердження діагнозу сифілісу?
Інфікування кролика в яєчко виділеною чистою культурою трепонем
Інфікування морських свинок матеріалом з виразки
Темнопольну мікроскопію виділень з виразки
Виділення чистої культури мікроорганізмів з виразки та її ідентифікацію
Реакцію Вассермана із сироваткою хворого
У зафарбованому за Романовським-Гімзою мікропрепараті, виготовленому з пунктату регіонарного лімфовузла хворого, лікар виявив тонкі мікроорганізми блідо-рожевого кольору з 12-14 рівномірними завитками, з гострими кінцями, довжиною 10-13 мкм. Про збудника якої інфекційної хвороби може йти мова у даному випадку?
Лептоспірозу
Поворотного тифу
Сифілісу
Лейшманіозу
Трипаносомозу.
Студент віком 22 роки звернувся до дерматовенеролога із скаргою на появу ерозії на головці статевого члена кілька днів тому. При об'єктивному дослідженні хворого на головці статевого члена виявлено неболючу виразку діаметром 1 см з чіткими рівними краями. Регіональні лімфовузли збільшені, загальний стан задовільний. При мікроскопії виділень з виразки знайдено звивисті рухомі мікроорганізми, які погано сприймали барвники. Виберіть найімовірнішого збудника захворювання.
Т. Pallidum
Вірус простого герпесу I типу
Вірус папіломи
N. gonorrhoeae
Вірус простого герпесу II типу
В інфекційну клініку доставлено пацієнта з повторним приступом лихоманки, що повторилася вдруге з інтервалом 2 дні. В краплині крові, зафарбованій за Романовським-Гімзою, виявлено звивисті клітини синьо-фіолетового кольору. Який мікроорганізмів викликав захворювання?
Plasmodium vivax
Treponema pallidum
Borrelia recurrentis
Ricketsia typhi
Leptospira interrogans
Поворотний тиф, що викликається Borrelia caucasica, трапляється лише на певних територіях, де живе переносник кліщ роду Alectorobius. Як можна назвати таку інфекцію?
Мікст-інфекцією
Вторинною
Ендемічною
Суперінфекцією
Реінфекцією
У померлого від гострого інфекційного захворювання, яке супровод-жувалось гарячкою, жовтяницею, геморагічними висипаннями на шкірі і слизових оболонках, а також гострою нирковою недостатністю, при гістологічному дослідженні тканини нирки (забарвлення за Романовськом-Гімзою) виявлені звивисті бактерії, які мають вигляд букв С и S. Які бактерії були виявлені?
Кампілобактерії.
Боррелії.
Спіролли.
Лептоспіри.
Трепонеми.
Пацієнта госпіталізовано на 5-й день хвороби з жовтяницею, болями м’язах, ознобом, носовими кровотечами. Для уточнення діагнозу бактеріолог виконав:
1. Темнопольну мікроскопію краплини крові хворого;
2. Реакцію навантаження тромбоцитів;
3. Внутрішньочеревне зараження морської свинки 2 мл крові хворого;
4. Виділенння гемокультури на середовищі Флетчера при температурі культивування 28-30°С.
Назвіть збудника хвороби.
Chlamydia trachomatis.
Borrelia duttoni.
Brucella melitensis.
Leptospira interrogans.
Rickettsia rickettsii.
Обстежуючи хворого лікар поставив попередній клінічний діагноз "лептоспіроз". Оскільки пацієнт страждає 2 тижні він прийняв рішення провести серологічний метод для підтвердження діагнозу. Яка з перерахованих реакцій може бути використана в даному випадку для виявлення специфічних антитіл?
Гемолізу
Райта
Вассермана
Мікроаглютинації - лізису
Преципітації
Для серологічної діагностики сифілісу в реакції Вассермана лікар-лаборант підготував такі реактиви: кардіоліпіновий антиген, спиртовий екстракт ліпідів із серцевого м‘яза бика з холестерином, антиген зруйнованих ультразвуком трепонем, гемолітичну систему, фізіологічний розчин, досліджувані сироватки. Який ще компонент необхідний для постановки реакції?
Антиглобулінова сироватка
Діагностична преципітуюча сироватка
Живі трепонеми
Комплемент
Еритроцити барана
Для оцінки придатності води для пиття проведено бактеріологічне дослідження. Який показник характеризує кількість бактерій групи кишкових паличок, що знаходяться в 1л води?
Колі-індекс
Колі-титр
Титр колі-фага
Перфрінгенс-титр
Мікробне число
У пацієнта, що перебуває на лікуванні у відділенні інтенсивної терапії, через 3 дні після катетеризації підключичної вени різко підвищилася температура до 39ºС, при дослідженні гемокультури виділено золотистий стафілокок. Який термін найбільш влучно характеризує епідеміологічноу особливість вказаної інфекції?
Вторинна інфекція
Нозокоміальна інфекція
Реінфекція
Ендогенна інфекція
Суперінфекція
Explore all questions with a free account