Unit Rate
an hour ago
vmeadows_48763
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
20 QuestionsShow answers
  • Question 1
    30 seconds
    Report question
    Q. You can buy 36 cookies for $4. What is the unit rate (in cookies per dollar)?
    answer choices
    4 cookies per dollar
    6 cookies per dollar
    9 cookies per dollar
    1/9 dollars per cookie
  • Question 2
    30 seconds
    Report question
    Q. You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
    answer choices
    $8 per pound
    $5 per pound
    $35 per pound
    0.125 pounds per dollar
  • Question 3
    30 seconds
    Report question
    Q. A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
    answer choices
    16 customers per hour
    15 customers per hour
    12 customers per hour
    20 customers per hour
  • Question 4
    30 seconds
    Report question
    Q. It costs $5 to buy 2 pounds of fish tank gravel. What is the unit rate in dollars per pound?
    answer choices
    5/2 dollars per pound
    2/5 dollars per pound
    3 dollars per pound
    2 dollars per pound
  • Question 5
    30 seconds
    Report question
    Q. Joshua can walk 6 km in 85 minutes. What is his unit rate in km per minute?
    answer choices
    85/6 km per minute
    6/85 km per minute
    79 km per minute
    14 km per minute
  • Question 6
    30 seconds
    Report question
    Q. Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?
    answer choices
    $7 per hour
    $6 per hour
    $6.80 per hour
    $17.40 per hour
  • Question 7
    30 seconds
    Report question
    Q. Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
    answer choices
    $1.25 per pound
    $1 per pound
    $2 per pound
    $1.50 per pound
  • Question 8
    30 seconds
    Report question
    Q.

    Malik earns $7 for 2 hours of work. Which of the below unit rates match this statement? Match ALL that apply.

    answer choices

    7/2 dollars per hour

    2/7 dollars per hour

    7/2 hours per dollar

    2/7 hours per dollar

  • Question 9
    30 seconds
    Report question
    Q.

    What has to be true about a unit rate?

    answer choices

    It must be written as a fraction.

    It must be written as a decimal.

    It is always "per" one thing.

    It is used to measure area in square units.

  • Question 10
    30 seconds
    Report question
    Q.

    If you have the ratio of $30 to 5 hours of work, what operation will you use to find a unit rate?

    answer choices

    Addition

    Subtraction

    Multiplication

    Division

  • Question 11
    30 seconds
    Report question
    Q.

    Which of these is not a unit rate?

    answer choices

    70 miles per hour

    $15 per pound

    15 pages per 20 minutes

    1000 meters per kilometer

  • Question 12
    300 seconds
    Report question
    Q. Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
    answer choices
    637 cars per week
    13
    .08 portraits per week
    13 portraits per week
  • Question 13
    900 seconds
    Report question
    Q. The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
    answer choices
    12 miles in 1 hour
    55 miles in 1 hour
    110 miles in 1 hour
    44 miles in 1 hour
  • Question 14
    900 seconds
    Report question
    Q. Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
    answer choices
    2  ac./hr.
    1/2  ac./hr.
    9/24  ac./hr.
  • Question 15
    900 seconds
    Report question
    Q. Movie ticket sales are as follows:
    Adult: 20 tickets for $250
    Child: 15 tickets for $71.25
    Senior: 5 tickets for $37.50
    How much does one (1) CHILD ticket cost?
    answer choices
    $4.75 per ticket
    $7.12 per ticket
    $56.25 per ticket
    about $.21 per ticket
  • Question 16
    30 seconds
    Report question
    Q. The table shows the amount of flour used to make waffles.   What is the unit rate for the amount of flour per waffle? 
    answer choices
    8 cups per waffle
    ⅛ cups per waffle
    ¼ cups per waffle
    9 ¼ cups per waffle
  • Question 17
    30 seconds
    Report question
    Q. Buddy, Jasper, and Kelton are going to have a water battle.  Buddy fills his bucket at a rate of ¾ gallon in 2 minutes, Jasper can fill her bucket at ⅕  gallons in ½ minute, and Kelton can fill ⅜ gallons in ½ minute.
    Place the students in order from fastest to slowest, in terms of who has the fastest water filling rate.
    answer choices
    Buddy, Jasper, Kelton
    Jasper, Kelton, Buddy
    Kelton, Jasper, Buddy
    Kelton, Buddy, Jasper
  • Question 18
    300 seconds
    Report question
    Q. Find the unit rate.
    Jacob walks 3.5 miles in 1.25 hours
    answer choices
    2.5 miles per hour
    3.25 miles per hour
    3 miles per hour
    2.8 miles per hour
  • Question 19
    180 seconds
    Report question
    Q. What is the ratio of Spongebobs to Patricks?
    answer choices
    3:5
    5:3
    8:3
    3:8
  • Question 20
    30 seconds
    Report question
    Q. The teacher paid $12 for 6 pounds of candy. Which statement is true about her unit rate?
    answer choices
    For every pound of candy, the teacher spent $3
    For every pound of candy, the teacher spent $2
    For each 3 pounds of candy, the teacher spent $2
    For each 3 pounds of candy, the teacher spent $6
Report Quiz
Why show ads?
Report Ad
Join a game