Fraction and Decimal Operations
30 minutes ago
rachael.hubbard
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
15 QuestionsShow answers
  • Question 1
    300 seconds
    Q.

    Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

    answer choices

    $3.29

    $4.09

    $3.89

    $4.29

  • Question 2
    300 seconds
    Q.

    A caterer prepared a turkey that weighed 27 1/2 pounds. Each serving of turkey will be 1/3 pound. How many whole servings will the turkey provide?

    answer choices

    70

    79

    82

    159

  • Question 3
    300 seconds
    Q.

    A bar of soap weighs 3.8 ounces. The ingredient glycerin makes up 0.4 of the weight of the soap. What is the weight of the glycerin in the bar of soap?

    answer choices

    1.52 oz

    4.2 oz

    15.2 oz

    3.8 oz

  • Question 4
    300 seconds
    Q.

    What is the reciprocal of 4/12?

    answer choices

    4

    12

    1/3

    12/4

  • Question 5
    300 seconds
    Q.

    A swimming pool is 21.4 feet long and 12.75 feet wide. What area does the pool occupy?

    answer choices

    8.65 square feet

    272.85 square feet

    34.15 square feet

    2,728.50 square feet

  • Question 6
    300 seconds
    Q.

    A family of six equally share 3/5 pound of peanuts. What fraction of a pound of peanuts does each person receive?

    answer choices

    1/10

    1/5

    6

    10

  • Question 7
    300 seconds
    Q.

    Cereal costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of cereal cost? Round to the nearest cent.

    answer choices

    $0.17

    $25.00

    $4.25

    $0.31

  • Question 8
    300 seconds
    Q.

    Mr. Franklin paid $33.20 for 8 gallons of gas. What is the price of 1 gallon of gas?

    answer choices

    $4.15

    $4.05

    $4.25

    $4.20

  • Question 9
    300 seconds
    Q.

     34÷25\frac{3}{4}\div\frac{2}{5}  

    answer choices

     620\frac{6}{20}  

     1 781\ \frac{7}{8}  

     815\frac{8}{15}  

    12

  • Question 10
    300 seconds
    Q.

    2.32 x .12

    answer choices

    2.44

    0.2784

    278.4

    1232

  • Question 11
    300 seconds
    Q.

     54  ÷ 0.354\ \ \div\ 0.3  

    answer choices

    16.2

    1.8

    57

    180

  • Question 12
    300 seconds
    Q.

    Elijah has $18.25 in his wallet. He buys a pack of gum for $1.79 and a bottle of water for $2.34. How much money does Elijah have left?

    answer choices

    $17.54

    $22.38

    $14.12

    $15.20

  • Question 13
    300 seconds
    Q.

    Convert  2 372\ \frac{3}{7}  to an improper fraction

    answer choices

     177\frac{17}{7}  

     141\frac{14}{1}  

     127\frac{12}{7}  

     73\frac{7}{3}  

  • Question 14
    300 seconds
    Q.

    Gianna has 2,132 buttons that need to be sorted equally into 13 jars. How many buttons will be in each jar?

    answer choices

    164

    147

    200

    162 r 3

  • Question 15
    300 seconds
    Q.

    Talia measured a piece of construction paper to be 6.1 inches wide by 8.2 inches long. What is the area of the piece of construction paper in square inches?

    answer choices

    14.3

    48.3

    50.02

    22

Report Quiz
Join a game