Mathematics

6th

grade

Image

unit 2 open up review

1.2K
plays

10 questions

Show Answers
See Preview
  • Multiple Choice
    Please save your changes before editing any questions.
    5 minutes
    1 pt

    Choose the equivalent ratio to 9 to 3

    18 to 8

    3 to 1

    3 to 9

    1 to 3

  • Multiple Choice
    Please save your changes before editing any questions.
    5 minutes
    1 pt

    3 movie tickets cost $36. At this rate, what is the cost per ticket?

    $108

    $12

    $39

    $33

  • Multiple Choice
    Please save your changes before editing any questions.
    5 minutes
    1 pt

    4 ice cream cones cost $12.28. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost?

    $6.14

    $49.12

    $8

  • Explore all questions with a free account

    Already have an account?