15 questions
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
A rate with a denominator of one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
What is a Unit Rate?
Is a comparison of two quantities
A ratio that compares a part to one
It is when the only factor the numerator and denominator share is a one
Two decimals that can be multiplied
What does the word per mean?
equivalent
many
one
some
What are equivalent ratios?
two ratios that equal one another
ratios that are different in value
a fraction
a:b, a to b, a/b
Step 1 to finding a unit rate or equivalent ratio:
Write the ratio as a __________.
Step 2:
Start an __________ ratio.
Step 3:
Find the ______.
What is the ratio of cows to chunks of cheese?
2:4
4:2
2:5
5:2
Favorite sports of 6th grade students:
Volleyball (10)
Basketball (15)
Soccer (14)
Football (7)
What is the ratio of volleyball to not volleyball?
10:46
10:29
10:21
10:36
Which statement describes a unit rate?
Alex eats 3 apples.
Carrots cost $2 per pound.
Michael adds 3 cups of sugar for every 2 cups of flour.
It takes Juan 3 hours to drive 165 miles.
Four bottles of water cost 10 dollars at a music festival. How much does it cost per water bottle?
2.5
5
7.5
10.5
4
5
9
20
252
278
540
756
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many can he paint in one week?
13
28
52
364