20 questions
-.45
-6
-6.75
-18
2.
4
1.6
-4
8
Which real-world situation could be represented by
Kanita saves money by paying $100 for her cafeteria meal plan card that gives her a $6 discount per meal instead of paying $8.50 for each meal she buys.
Kanita saves money by paying $8.50 for each meal she buys instead of buying a $100 cafeteria meal plan card that gives her a $2.50 discount per meal.
Kanita saves money by paying $100 for her cafeteria meal plan card that gives her a $2.50 discount per meal instead of paying $8.50 for each meal she buys.
Kanita saves money by paying $8.50 for each meal she buys instead of buying a $100 cafeteria meal plan card that gives her a $6 discount per meal.
5 Jackson needs to take a bus to reach his summer job. He can buy a monthly pass for $30 and pay $0.80 per per ride, or he can pay $2.30 per ride. After how many rides will the two options cost the same?
-34.63 rides
2.5 rides
9.68 rides
20 rides
A hunter needs at least 300 pounds of deer corn per season. He has 60 pounds of corn left over from last season. If the deer corn is bought in 20lb bags, which inquality should be used?
7
10
2
7
2.2
8 ) If a number is doubled and then increased by 20 the result is 5 less than 3 times the number. Find the number.
-3
-22
-18
25
9)
38.5
-2.5
26
16
The Elliot's have budgeted $2000 to install new wood floors in their home. The materials cost them $1055. The installer charges $35 per hour to install the floor. Whcih inequality could be used to find the number of hours the installers can work?
11)
x - 1 = 3x - 7
1 - x = 7 - 3x
x + 1 = 3x + 7
x + 1 = 7x + 7
Taxi Service X charges $8 as the base fare and $2.50 per mile. Taxi Service Y charges $4.50 per mile with no base fare. After how many miles is the cost of the two taxi services the same?
x = -0.71
x = 4
x = -1.4
x = -4
13)
18
-18
9
-2
7
-7
0.14
3
15)
-5
0.2
-0.2
5
The answer is a (no seriously, pick a)
a - pick me
b
c
d
-3
-1
3
1.5
Ethan and his friend work at a store. Ethan earns a fixed amount of $30 per day. For every sale, Ethan earns and additional $4 and his friend earns $6. After n sales, they will havee the same amount. Which equation show this relationship?
The admission fee to a video game arcade is $2.50 per person, and it costs $0.50 per game played. Latoya has a total of $10.00 to spend. What is the greatest number of games she will be able to play?
9
15
20
14
12
18
14
21