pencil-icon
Build your own quiz

Mathematics

8th -

9thgrade

Image

Proportions and Direct Variation Review

70
plays

14 questions

Show Answers
See Preview
  • 1. Multiple Choice
    15 minutes
    1 pt

    Suppose y varies directly with x. If y=3 when x=10.5, what is y when x=63?

    y = 18

    y = 55.5

    y = 221

    y = 3.5

  • 2. Multiple Choice
    15 minutes
    1 pt
    Image

    The cost of apples varies directly with the number of pounds purchased. Using the table, find the unit price.

    $3.36/pound

    2542\frac{25}{42} apples/dollar

    35\frac{3}{5} apple/pound

    $1.68/pound

  • 3. Multiple Choice
    15 minutes
    1 pt

    Marcus runs 5.6 miles every two days. Which proportion or equation below could be used to solve for the number of miles he would run in eleven days?

     5.62=11x\frac{5.6}{2}=11x  

     \frac{2}{5.6}=\frac{11}{x}  

     y=5.6xy=5.6x  

     k=5.62k=\frac{5.6}{2}  

  • Answer choices
    Tags
    Answer choices
    Tags

    Explore all questions with a free account

    Already have an account?