11 questions
What is the Unit Rate of black marbles to white marbles?
26
26:2
13
13:1
Andrew Buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound. Tell whether the statement is True or False.
Use to find the unit rate
true
false
Andrew Buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound. Tell whether the statement is True or False.
The unit rate is 1.45
true
false
Andrew Buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound. Tell whether the statement is True or False.
5 pounds of apples costs $7.25.
true
false
Andrew Buys 8 pounds of apples for $11.60. He wants to know and use the unit rate of the cost per pound. Tell whether the statement is True or False.
Two pounds of apples costs less than $3.
true
false
Ed swam 96 lengths of the pool in 1 hour Which table correctly shows equivalent ratios for this situation?
Jordan is painting his kitchen. To get to the color he wants, he mixes 2 parts red paint and 5 parts yellow paint.
Write the ratio of parts of red paint to parts of yellow paint as a fraction. Then write the ratio of red paint to yellow paint as a unit rate.
; 0.4
; 2.5
; 0.4
; 2.5
Jordan is painting his kitchen. To get to the color he wants, he mixes 2 parts red paint and 5 parts yellow paint.
Write the ratio of parts of yellow paint to parts of red paint as a fraction. Then write the ratio of yellow paint to red paint as a unit rate.
; 0.4
; 2.5
; 0.4
; 2.5
Jordan is painting his kitchen. To get to the color he wants, he mixes 2 parts red paint and 5 parts yellow paint.
Jordan determins how much red and yellow paint he needs to cover his kitchen walls. if he needs 12 parts of yellow paint, use the unit rate from #7 to find how much red paint he needs to get the color he wants.
12
4.8
30
6
Jann just started a new job. For every 4 hours he works, Jann earns $60. The graph Represents Jann's earnings for different numbers of hours.
Which other point will be on the graph?
(1,15)
(2,45)
(3,60)
(5,80)
A bag contains 5 red blocks, 6 yellow blocks, and 9 blue blocks. what is the ratio of yellow blocks to total blocks?
Choose all that apply.
6 : 14
6 to 20
6 : 20