Rates
3 months ago
amota_39245
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
12 QuestionsShow answers
  • Question 1
    300 seconds
    Q.

    A rate is a ratio that compares

    answer choices

    A part to a part

    A part to a whole

    Quantities with different units

    Quantities with the same units

  • Question 2
    300 seconds
    Q. What mathematical operation does unit rates involve?
    answer choices
    addition
    subtraction
    multiplication
    division
  • Question 3
    300 seconds
    Q.

    A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

    answer choices

    0

    3

    1

    2

  • Question 4
    300 seconds
    Q. When are unit rates useful? Choose the best answer.
    answer choices
    When you want to subtract a number by another.
    When you want to multiply one number by another.
    When you want to compare prices.
    When you want to figure out the probability of a number.
  • Question 5
    900 seconds
    Q.

    You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?

    answer choices

    $4.95 per pizza

    $5.75 per pizza

    $7.25 per pizza

    $6.50 per pizza

  • Question 6
    900 seconds
    Q.

    If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

    answer choices

    10 hours

    1.5 hours

    15 hours

    20 hours

  • Question 7
    900 seconds
    Q.

    If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?

    answer choices

    408 words per minute

    100 words per minute

    400 words per minute

    102 words per minute

  • Question 8
    900 seconds
    Q.

    A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

    answer choices

    Miles and cars

    Miles and hours

    Miles only

    Hours only

  • Question 9
    900 seconds
    Q.

    You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

    answer choices

    $8 per pound

    $35 per pound

    $5 per pound

    $0.125 per pound

  • Question 10
    900 seconds
    Q.

    A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

    answer choices

    16 customers per hour

    12 customers per hour

    20 customers per hour

    15 customers per hour

  • Question 11
    900 seconds
    Q.

    Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

    answer choices

    $.50 per pound

    $1.25 per pound

    $3 per pound

    $2.50 per pound

  • Question 12
    900 seconds
    Q.

    It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

    answer choices

    $3.60

    $3.55

    $3.40

    $3.50

Report Quiz
Join a game