How Would You Solve Me?
7 months ago
christina.tipton
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
10 QuestionsShow answers
  • Question 1
    60 seconds
    Q.

    Micah can have his oil changed in his car fro $19.99, or he can buy the oil and filter and change it himself for $8.79. How much would he save by changing the oil himself?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 2
    60 seconds
    Q.

    Megan bought 5 boxes of cookies for $3.75 each. How much did she spend?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 3
    60 seconds
    Q.

    Pat purchased 2.5 pounds of hamburger at $0.98 per pound. What is the total cost of the hamburger?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 4
    60 seconds
    Q.

    The Junior Beta Club needs to raise $1513.75 to go to a national convention. If they decide to sell candy bars at $1.25 each, how many must they sell to meet their goal?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 5
    60 seconds
    Q.

    Fleta owns a candy store. On Monday, she sold 6.5 pounds of chocolate, 8.34 pounds of jelly beans, 4.9 pounds of sour snaps, and 5.64 pounds of yogurt covered raisins. How many total pounds of candy did she sell?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 6
    60 seconds
    Q.

    Randal purchased a rare coin collection for $1803.95. He sold it at auction for $2700. How much money did he make on the coins?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 7
    60 seconds
    Q.

    A leather jacket that normally sells for $259.99 is on sale for $197.88. How much can you save if you buy it now?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 8
    60 seconds
    Q.

    At the movies, Gigi buys 0.8 pounds of candy priced at $3.10 per pound. How much did she spend on candy?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 9
    60 seconds
    Q.

    George has $6.00 to spend on candy. If each candy bar costs $.60, how many bars can he buy?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

  • Question 10
    60 seconds
    Q.

    Dakota walked 12.5 blocks to his uncle's house in 30.3 minutes. How many minutes did it take Dakota to walk one block?

    answer choices

    add

    subtract

    multiply

    divide

Report Quiz
Join a game