Marketers study the psychological significance of pricing because the price
Marketing Management Study Guide EOPA (Pricing)

Quiz
•
Shonvettia Murphy
•
Business, Other
•
9th - 12th Grade
•
130 plays
•
Medium
Student preview

20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Leads to value and quality perceptions to a customer
Helps suppliers know how much to charge a business for purchasing their product
Gives managers an opportunity to learn things about customers
Offers customers the ability to purchase a product
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the technique and example used in pricing products.
Technique:
Setting prices that end in either odd numbers to send a message of value or ending in positive numbers to send the message of high quality.
Example:
$19.99 – Value
$20 – High Quality
Odd-Even Pricing
Prestige Pricing
Multiple Unit Pricing
Bundle Pricing
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the technique and example used in pricing products.
Technique:
Setting higher than average prices to send a message to customers that the product has a status and is prestigious.
Example:
Sneakers of a particular brand that cost $180
Odd-Even Pricing
Prestige Pricing
Multiple Unit Pricing
Bundle Pricing
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the technique and example used in pricing products.
Technique:
Pricing multiple products together rather than by themselves to send a message of value and increase sales volume.
Example:
3 cookies for $1
Odd-Even Pricing
Prestige Pricing
Multiple Unit Pricing
Bundle Pricing
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the technique and example used in pricing products.
Technique:
Pricing several complementary products together for one price.
Example:
Pricing a video game console, accessories and 2 games all together for $160.
Odd-Even Pricing
Prestige Pricing
Multiple Unit Pricing
Bundle Pricing
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the technique and example used in pricing products.
Technique:
Pricing products lower than average in order to stimulate sales or just to get customers to come in and purchase not just the lower priced items, but other items as well.
Example:
Pricing a gallon of milk for $1 when normally it sells for $2.50
Promotional Pricing
Everyday Low Price (EDLP)
Pricing Lining
Bundle Pricing
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Select the technique and example used in pricing products.
Technique:
Charging a low price everyday without ever planning on discounting it in the future to provide consistent sales of that item over a period of time.
Example:
Charging the same price for eggs on a consistent basis. The eggs never go on sale nor are they ever discounted.
Promotional Pricing
Everyday Low Price (EDLP)
Pricing Lining
Bundle Pricing
Explore all questions with a free account
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Business Marketing

Quiz
•
11th Grade
20 questions
3.3 The Marketing Mix Quizs

Quiz
•
12th Grade
20 questions
Entrep - Business Plans

Quiz
•
12th Grade
25 questions
IGCSE Business Studies Section 3: Marketing

Quiz
•
11th Grade
25 questions
Marketing: Pricing, Promotion and Distribution

Quiz
•
8th Grade - University
21 questions
Marketing Mix _ Price_JFS

Quiz
•
9th Grade
20 questions
Marketing Principles - Part 1 of 2

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Pricing Strategies

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
19 questions
Naming Polygons

Quiz
•
3rd Grade
14 questions
Prime Factorization

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
21 questions
6th Grade Math CAASPP Practice

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
35 questions
4th Grade Math SOL Review

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Taxes

Quiz
•
9th - 12th Grade
Discover more resources for Business
20 questions
Mastering Job Interview Skills

Quiz
•
9th Grade
16 questions
BizInnovator Startup - Crunching the Numbers

Quiz
•
9th - 12th Grade
100 questions
2025 Digital Literacy Spring Review

Quiz
•
9th - 12th Grade
25 questions
Business Essentials Unit 6

Quiz
•
9th - 12th Grade
17 questions
BizInnovator Startup - Launching Your Startup

Quiz
•
9th - 12th Grade
48 questions
Company Logos - Difficult

Quiz
•
11th Grade