Operations with Rational Numbers
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
20 QuestionsShow answers
  • Question 1
    180 seconds
    Q.

    Nancy spent $44.59 on 5.25 quarts of olive oil. What is the cost of one quart of olive oil? Round to the nearest cent.

    answer choices

    $8.38 per quart

    $8.49 per quart

    $8.57 per quart

    $8.92 per quart

  • Question 2
    300 seconds
    Q.

    Yuuma applied the steps below to find the product of (–10.2)(–16.4).


    Step 1: (–10.2)(–16.4) = (–16.4)(–10.2)

    Step 2: = (–16.4)(–10) + (–16.4)(–0.2)

    Step 3: = ____________

    Step 4: = 167.28


    Which expression correctly fills in the blank in Step 3?

    answer choices

    (–164) + (–3.28)

    164 – 3.28

    (–164) + 3.28

    164 + 3.28

  • Question 3
    300 seconds
    Q.

    The price of a gallon of gasoline dropped by $0.08 on Wednesday and by 0.25 of that amount on Thursday. Which best represents how the price of a gallon of gasoline changed on Thursday?

    answer choices

    –0.32

    –0.02

    0.02

    0.32

  • Question 4
    180 seconds
    Q.

    What is the difference of –96.43 – (–98.67)?

    answer choices

    –195.1

    –2.24

    2.24

    195.1

  • Question 5
    300 seconds
    Q.

    In the world’s coldest freezer, sodium gas was cooled to a temperature of 78.5°C below zero and then cooled 194.65°C more. What was the new temperature of the sodium gas?

    answer choices

    –273.15°C

    –272.7°C

    –202.5°C

    –116.15°C

  • Question 6
    300 seconds
    Q.

    A student has $78 in his checking account. If the student spends $12 on lunch, which number could be combined with the amount left in the account to make zero?

    answer choices

    –90

    –78

    –66

    –12

  • Question 7
    60 seconds
    Q.

    What is the simplified value of the expression below?

    -8 * (-3)

    answer choices

    -24

    -11

    11

    24

  • Question 8
    60 seconds
    Q.

    What is the simplified value of the expression below?

    -2.6 + 5.8

    answer choices

    -8.4

    -3.2

    3.2

    8.4

  • Question 9
    180 seconds
    Q.

    What is the simplified value of the expression below?

    12.4 x (-6.3)

    answer choices

    -78.12

    -1.97

    1.97

    78.12

  • Question 10
    300 seconds
    Q.

    What is thNoa buys 6 items that each cost $4.25 and 3 items that each cost $6.75. How much does Noa spend in total?

    answer choices

    $20.25

    $25.50

    $38.25

    $45.75

  • Question 11
    300 seconds
    Q.

    Anusha brings a $20 bill to the store. She purchases 4 pairs of socks for $2.25 each and a new belt for $7.50. How much change will Anusha receive when she pays for her clothes?

    answer choices

    $3.50

    $7.50

    $9.00

    $16.50

  • Question 12
    300 seconds
    Q.

    Ivan and Polina have each drawn a conclusion about multiplying negative fractions.


    Ivan: The product of an even number of negative fractions is always positive.

    Polina: The product of an odd number of negative fractions is always negative.


    Whose conclusion is correct?

    answer choices

    Ivan only

    Polina only

    both Ivan and Polina

    neither Ivan or Polina

  • Question 13
    300 seconds
    Q.

    What is the quotient of 9.18 divided by –3.4?

    answer choices

    -2.7

    -0.27

    0.27

    2.7

  • Question 14
    300 seconds
    Q.

    What is the quotient of –11.25 divided by –0.375?

    answer choices

    -30

    -3

    3

    30

  • Question 15
    180 seconds
    Q.

    What is the first step when applying properties of operations to divide 73.85 by 4.1?

    answer choices

    Multiply the divisor and dividend by 10.

    Multiply the divisor and dividend by 100.

    Divide the divisor and dividend by 10.

    Divide the divisor and dividend by 100.

  • Question 16
    180 seconds
    Q.

    Mrs. Thomas has $71.00 to purchase bottles of juice for her class. If the bottles of juice cost $3.55 each, how many bottles can she buy?

    answer choices

    17 bottles

    20 bottles

    23 bottles

    24 bottles

  • Question 17
    300 seconds
    Q.

    Which problem can be solved by division of decimals?

    answer choices

    Danette needs 8 dozen eggs for her restaurant. How many eggs should she buy?

    How much money does Dawna need to fill her 11.5 gallon gas tank if the price of gas is $3.59 a gallon?

    How many more miles does Judy’s family have to drive to reach their destination if they have driven 45.4 miles of a 123.8 mile trip?

    What is Jeremy’s average if he received a total of 323.7 points on 7 tests?

  • Question 18
    180 seconds
    Q.

    Which shows two products that both result in positive values?

    answer choices

    (0.5)(–0.4) and (1.2)(–0.8)

    (–0.5)(–0.4) and (1.2)(–0.8)

    (0.5)(0.4) and (–1.2)(–0.8)

    (0.5)(–0.4) and (1.2)(0.8)

  • Question 19
    300 seconds
    Q.

    Kate gets a paycheck twice a month. Every month, a total of $345.67 is deducted from her paycheck for taxes. If she has been paid 7 paychecks so far this year, which best represents the total effect the taxes have had on her paychecks?

    answer choices

    –$2,419.69

    –$1,209.85

    $1,209.85

    $2,419.69

  • Question 20
    120 seconds
    Q.

    Which expression is equivalent to 63.56 + (–81.47)?

    answer choices

    63.56 – 81.47

    63.56 + 81.47

    –63.56 – 81.47

    –63.56 + 81.47

Report Quiz
Join a game