Ratios, Rates, Percents
a year ago
amr4178
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
16 QuestionsShow answers
  • Question 1
    120 seconds
    Q. Simplify the ratio of
    35 : 14
    answer choices
    5 : 2
    2 : 5
    3 : 1
    35: 14
  • Question 2
    180 seconds
    Q. 88 students for 4 classes
    How many students per class?
    answer choices
    22 students per class
    22 classes per student
    25 students per class
    25 classes per student
  • Question 3
    60 seconds
    Q. A bag of marbles comes with 3 blue marbles, 2 red marbles, and 5 yellow marbles. What is the ratio of red to yellow?
    answer choices
    2:5
    5:3
    3:5
    5:2
  • Question 4
    30 seconds
    Q.

    At a parking lot,

    the ratio of people to cars is 3 : 5

    If there are 30 people, how many cars are there?

    answer choices

    35

    60

    18

    50

  • Question 5
    30 seconds
    Q. The pet shop has 2 dogs, 4 cats, and 5 hamsters. What is the ratio of dogs to all pets?
    answer choices
    2:4
    2:5
    2:11
    11:2
  • Question 6
    300 seconds
    Q.

    Lynnette can wash 85 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

    answer choices

    475 cars per day

    17 cars per day

    16 cars per day

    15 cars per day

  • Question 7
    300 seconds
    Q.

    At the market, 8 apples cost $4.72. What is the cost per apple?

    answer choices

    $0.63 per apple

    $1.54 per apple

    $0.59 per apple

    $0.58 per apple

  • Question 8
    180 seconds
    Q. Which ratio is equivalent to 12:20
    answer choices
    20:12
    2:3
    3:5
    3:10
  • Question 9
    180 seconds
    Q.

    Select two of following ratios that are NOT equivalent to 20:24?

    answer choices

    10:12

    5:6

    4:6

    16:20

  • Question 10
    900 seconds
    Q.

    It costs $8.19 for 3 candy bars. What is the unit price one candy bar?

    answer choices

    $2.73

    $2.37

    $7.18

    $24.63

  • Question 11
    900 seconds
    Q. Sargento cheese slices $2.48 for 10 slices
    or
    Velveeta Cheese slices $3.18 for 12 slices
    Find the unit price for each and choose the better deal.
    answer choices
    Sargento
    Velveeta
  • Question 12
    120 seconds
    Q. The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
    answer choices
    $60.00
    $63.00
    $6.30
    $62.00
  • Question 13
    30 seconds
    Q. Write 14/20 as a percent. 
    answer choices
    14.2%
    70%
    75%
    56%
  • Question 14
    60 seconds
    Q. What percent is in color?
    answer choices
    620%
    1/2
    60%
    62%
  • Question 15
    60 seconds
    Q. What percent is in color?
    answer choices
    3%
    30%
    33%
    300%
  • Question 16
    900 seconds
    Q. 15 out of 25 boys chose to go swimming at camp. What percent is that?
    answer choices
    15%
    20%
    45%
    60%
Report Quiz
Join a game