10 questions
Mrs. Ivey was making muffins. She made a total of 28 muffins. If she shared them on 4 plates, how many would be on each plate?
7
6
5
8
Frisco ran 4 laps in the backyard.
Jack ran twice as far as Frisco.
How far did Jack run?
6
8
4
2
There were 28 bouncy balls in the bucket.
If they were shared among 7 friends, how many would each friend get?
4
5
3
2
Two loaves of pumpkin bread cost a total of 12 dollars. How much did each loaf cost?
3 dollars
4 dollars
5 dollars
6 dollars
Joey had 18 pieces of candy to eat. If he was going to eat the same amount each day for three days, how much would he eat in one day?
12
6
8
10
Brittany bought three cups of coffee. Each cup cost 4 dollars. How much did she spend on coffee?
10 dollars
7 dollars
12 dollars
8 dollars
The Halloween party had 3 boxes of prizes to choose from.
Each box had 9 prizes.
How many prizes were there in all?
12 prizes
27 prizes
6 prizes
4 prizes
Oak Grove raised $20 a day for 7 days for Run for the Gold.
How much money did Oak Grove raise?
$27
$13
$140
$120
NCG sold 80 tickets to Despicable me on Friday, Saturday, and Sunday. How many tickets were sold in all?
83 tickers
200 tickets
240 tickets
175 tickets
Ms. Kahley bought 4 bags of candy.
Each bag had 80 pieces.
How many pieces of candy are there in all?
300 pieces
84 pieces
320 pieces
300 pieces