Mathematics

8th -

9th

Image

Solving Equations- Word Problems

806

16 questions

  • 1. Multiple Choice
    3 minutes
    1 pt
    1. We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sell our Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?
    What is the expression for cost?
    4000+5
    4000x + 5
    5x + 4000
    4000x + 5x
  • 2. Multiple Choice
    3 minutes
    1 pt
    1. We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?  What is the expression for revenue?
    12x
    4000x + 5x + 12x
    12
    12x + 5
  • 3. Multiple Choice
    3 minutes
    1 pt
    1. We are going to manufacture Whats-Its. The Whats-It machine costs $4000.It also costs $5 for materials and labor for each Whats-It. We are planning to sellour Whats-Its for $12 each. How many Whats-Its must we sell in order to breakeven?
    571.42
    572
    570. 63
    571
  • Answer choices
    Tags
    Answer choices
    Tags