Two-Step Equations
2 years ago
kaaldridge
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
12 QuestionsShow answers
  • Question 1
    300 seconds
    Q.

    3c + 5 = 23

    answer choices

    c = 3

    c = 6

    c = 7

    c = 18

  • Question 2
    300 seconds
    Q.

    Solve 2x - 3 = 1

    answer choices

    3

    2

    1

    -2

  • Question 3
    300 seconds
    Q.

    Solve 3x - 7 = 32

    answer choices

    13

    3

    12

    7

  • Question 4
    300 seconds
    Q.

    33 = 4a - 7

    answer choices

    a=-10

    a=10

    a=4.5

  • Question 5
    300 seconds
    Q.

    x - 62 = 123

    How should you show your work to isolate the variable and solve the equation?

    answer choices

    Add 62 to each side.

    Subtract 62 from each side.

    Multiply each side by 62.

    Add 123 to each side.

  • Question 6
    300 seconds
    Q.

    What is the inverse operation needed to solve for p?

    2p - 254= 900

    answer choices

    subtraction

    addition

    multiplication

    division

  • Question 7
    300 seconds
    Q.

    WRITE AN EQUATION

    331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

    answer choices

    7x+6=331

    13x=331

    6x+7=331

    331-7=6x

  • Question 8
    300 seconds
    Q.

    WRITE AN EQUATION

    Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

    answer choices

    24-10=7x

    7x- 24=10

    7x+ 10=24

    10+x=14

  • Question 9
    300 seconds
    Q. 15 = 2a + 7
    answer choices
    2
    4
    12
    14
  • Question 10
    300 seconds
    Q.

    7p+ 9 = 40.5

    answer choices

    7.5

    3.5

    8.5

    4.5

  • Question 11
    300 seconds
    Q.

    12y -8 = 30.4

    answer choices

    y= 38.4

    y= 3.2

    y=1.8

    y=50.4

  • Question 12
    300 seconds
    Q.

    Laura spent a $50.00 at the store. She bought a purse for$15 and used the rest of the money to buy 10 bottles of nail polish. Which tape diagram will assist in solving for the answer?

    answer choices
Report Quiz
Join a game