Writing Two-Step Equations
2 years ago
vaneshagunn
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
25 QuestionsShow answers
  • Question 1
    45 seconds
    Q. Solving the following two-step equation: 3c + 5 = 23
    answer choices
    c = 3
    c = 6
    c = 7
    c = 18
  • Question 2
    45 seconds
    Q. Solving the following two-step equation: 4x + 7 = 23
    answer choices
    x = 16
    x = 4
    x = 9
    x = 12
  • Question 3
    30 seconds
    Q. What is the first step to solve this equation 2x + 11 = 23?
    answer choices
    Add 3 to both sides
    Subtract 11 from both sides
    Add 1 to both sides
    Divide 3 on both sides
  • Question 4
    30 seconds
    Q. In this equation 4y - 9 = -36, y = -4
    answer choices
    True
    False
    Sometimes true
  • Question 5
    45 seconds
    Q. Figure out the solution to this equation: -4x + 1 = 21
    answer choices
    x = 120
    x = 5
    x = 30
    x = -5
  • Question 6
    45 seconds
    Q. What is the solution to the following two-step equation: x/2 - 5 = 3
    answer choices
    x = -2
    x = 2
    x = 16
    x = 8
  • Question 7
    30 seconds
    Q. Which equation matches the following situation? 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
    answer choices
    n= # of students in each bus; 6n + 7 =331
    n=# of buses; 6n + 7 =331
    n= # of students in each bus; 6 + 7n =331
    n= # of students in each bus; 6n - 7 =331
  • Question 8
    60 seconds
    Q. 331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?
    answer choices
    56
    25
    46
    54
  • Question 9
    30 seconds
    Q. WRITE AN EQUATION
    April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    answer choices
    n=total cost pencils; 7n+10=24
    n=cost of 1 pencil; 7n-10=24
    n=cost of 1 pencil; 7n+10=24
    n=cost of 1 pencil; -7n-10=24
  • Question 10
    60 seconds
    Q. April had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    answer choices
    7/2
    2
    3
    4
  • Question 11
    30 seconds
    Q. What is the second step to solve this equation: 11 - 3x = 44
    answer choices
    Add 3 to both sides
    Subtract 11 from both sides
    Add 11 to both sides
    Divide -3 on both sides
  • Question 12
    30 seconds
    Q. The steps in solving 5b - 6 = 24 are:
    answer choices
    Add 6 to both sides and divide both sides by 5
    Add 6 to both sides and multiply both sides by 5
    Subtract 6 from both sides then multiply both sides by 5
    Subtract 6 from both sides then divide both sides by 5
  • Question 13
    60 seconds
    Q. A taxi charges $3, plus $1.50 for each mile traveled.  Mr. Maxwell rode in the taxi from his home to the airport and was charged $30.  How many miles does Mr. Maxwell live from the airport?
    answer choices
    18 miles
    20 miles
    22 miles
  • Question 14
    60 seconds
    Q. Seth had his car repaired at Ace Auto.  He was charged $50 per hour of labor plus $150 for parts.  His total bill for the repair before tax was $375.  How many hours of labor was Seth charged for?
    answer choices
    2.5 hours
    7.5 hours
    4.5 hours
    10.5 hours
  • Question 15
    60 seconds
    Q. Reagan earned $5.00 for allowance. She bought an ice cream cone for $1.25 and a pack of stickers for 50 cents. How much money does Mandy have left?
    answer choices
    3.25
    6.75
    4.35
    11.75
  • Question 16
    60 seconds
    Q. Layla bought an apple for 30 cents and bananas for 60 cents per pound. Her total came to $2.10. How many pounds of bananas did she buy?
    answer choices
    3 pounds
    5 pounds
    4 pounds
    6 pounds
  • Question 17
    30 seconds
    Q. You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?  (Define 'n' and write the equation.) 
    answer choices
    n=total cost of erasers; 5 + 4n = 25
    n=cost of 1 eraser; 5 - 4n = 25
    n=cost of 1 eraser; 5n + 4 = 25
    n=cost of 1 eraser; 5 + 4n = 25
  • Question 18
    60 seconds
    Q. You bought a magazine for $5 and four erasers. You spent a total of $25. How much did each eraser cost?
    answer choices
    n = 5
    n = 2
    n = 7.5
    n = 5.8
  • Question 19
    30 seconds
    Q. Kailee bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start? (Define 'n' and write the equation.) 
    answer choices
    n=# of boxes she started with; 2(n+7)=22
    n=# of boxes she started with; (n+7)/2=22
    n=# of boxes she started with; (2n+7)=22
    n=# of boxes she started with; (n-7)/2=22
  • Question 20
    60 seconds
    Q. Kailee bought seven boxes. A week later half of all her boxes were destroyed in a fire. There are now only 22 boxes left. With how many did she start? 
    answer choices
    n = 1.57
    n = 3.14
    n = 6
    n = 4
  • Question 21
    30 seconds
    Q. Sha' won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have? (Define 'n' and write the equation.) 
    answer choices
    n=# of friends; 2n-8=40
    n=# of friends; 2+n+8=40
    n=# of friends; 2n+8=40
    n=# of friends; 2+8n=40
  • Question 22
    60 seconds
    Q. Sha' won 40 super bouncy balls playing horseshoes at her school's game night. Later, she gave two to each of her friends. She only has 8 remaining. How many friends does she have?
    answer choices
    n = 18
    n = 24
    n = 5.25
    n = 9.25
  • Question 23
    30 seconds
    Q. Bonnie spent half of her weekly allowance playing mini-golf. To earn more money her parents let her wash the car for $4. What is her weekly allowance if she ended with $12?  (Define 'n' and write the equation.) 
    answer choices
    n=wkly allowance; 2n-4=12
    n=wkly allowance; 2n+4=12
    n=wkly allowance; n/2-4=12
    n=wkly allowance; n/2+4=12
  • Question 24
    120 seconds
    Q. Issac rents a car. The charge is $60 plus $.10 per mile. Issac wants to spend $210. How many miles can he drive? 
    answer choices
    10 miles
    1500 miles
    150 miles
    1000 miles
  • Question 25
    120 seconds
    Q. Which equation has k = 5 as a solution?
    answer choices
    8k + 14.5 = 55
    2.4k + 7 = 19
    72.34k - 18 = 344
    17(x - 3) = 34
Report Quiz
Join a game