Ratios and Proportions
2 years ago
tmvanhoy
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
20 QuestionsShow answers
  • Question 1
    180 seconds
    Q. What is the unit rate in this proportional relationship?
    answer choices
    60 miles/1 hour
    120 miles/ 2 hours
    1 mile/ 1 hour
  • Question 2
    60 seconds
    Q. Does this graph represent a proportional relationship?  
    answer choices
    No, because it doesn't pass through the origin.
    Yes, because it doesn't pass through the origin.
    Yes, because it intersects the y axis.
    No, because it intersects the x axis.
  • Question 3
    60 seconds
    Q. In the equation y = 14x, what is the constant of proportionality?
    answer choices
    y
    x
    14
  • Question 4
    30 seconds
    Q. Which of these describes the unit rate?
    answer choices
    a unit of measure
    a fraction with a numerator of one
    a fraction with a denominator of one
    a proportion
  • Question 5
    300 seconds
    Q. If Mr. Smith gives 6 homework assignments every 2 weeks, how many homework assignments would he give in a 9 weeks? 
    answer choices
    54
    6
    18
    27
  • Question 6
    300 seconds
    Q. Write as a percent.
    5/8
    answer choices
    62.5%
    0.625
    64%
    6.25%
  • Question 7
    300 seconds
    Q. Solve: 40% of 50.
    answer choices
    40
    24
    30
    20
  • Question 8
    300 seconds
    Q. Solve: 90 is 45% of what number?
    answer choices
    178
    200
    40.5
    216
  • Question 9
    300 seconds
    Q. 68% of students in gym class can run a mile in under 12 minutes. There are 25 students in the class. How many can run a mile in under 12 minutes?
    answer choices
    17 
    20
    16.8
    23
  • Question 10
    300 seconds
    Q. Jillian bought a shirt on sale and only paid 37% of the original price. She payed $18.50 for the shirt. How much was the shirt originally?
    answer choices
    $58.39
    $74.00
    $50.00
    $47.56
  • Question 11
    120 seconds
    Q. On last week’s maths test Carol had 21 correct out of 25 problems. What percent grade did she receive?
    answer choices
    42
    80
    84
    92
  • Question 12
    120 seconds
    Q. A bus traveled 150 miles in 3 hours. At what average rate did the bus travel?
    answer choices
    150 miles per hour
    75 miles per hour
    50 miles per hour
    450 miles per hour
  • Question 13
    300 seconds
    Q. Josh bought a pizza with eight slices of pizza for $12. What is the cost of a slice of pizza?
    answer choices
    $12
    $1.50
    $3
    $1
  • Question 14
    900 seconds
    Q. A scale drawing of a billboard uses the scale 4 cm:9 ft. The length of the billboard in the drawing is 11 cm. How long is the actual billboard?
    answer choices
    13 ft
    20.75 ft
    24.75 ft
    22 ft
  • Question 15
    900 seconds
    Q. A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?
    answer choices
    2.5 cups milk
    1.75 cups milk
    2 cups flour
    2.25 cups milk
  • Question 16
    900 seconds
    Q. Austin got 72% of the questions correct on his last math quiz.  If there were 25 total questions, how many did he answer incorrectly?
    answer choices
    5 - she's getting a new puppy!
    8 - she's having a baby boy!
    7 - she's having a baby girl!
    12 - she felt like it.
  • Question 17
    30 seconds
    Q. Find the unit rate of 40 meters in 16 seconds
    answer choices
    0.4 meters per second
    0.4 seconds per meter
    2.5 meters per second
    640 meters per second
  • Question 18
    120 seconds
    Q. Find the unit rate of $7.96 for 5 pounds of jolly ranchers. 
    answer choices
    $0.63 per pound
    1.59 pounds
    $1.59 per pound
  • Question 19
    180 seconds
    Q. Totsakan enlarged the size of a photo to a height of 18 in.  What is the new width if it was originally 2 in. tall and 1 in. wide? 
    answer choices
    1/9
    9
    36
    1:3
  • Question 20
    900 seconds
    Q. At a grocery store, three-dozen cookies cost $9.00. What would be the cost of one cookie?
    answer choices
    $0.25
    $1.25
    $0.50
    $0.33
Report Quiz
Join a game