Word Problems
3 years ago
greatgurney
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
17 QuestionsShow answers
  • Question 1
    60 seconds
    Q. WRITE AN EQUATION
    You bought a magazine for $5 and four
    erasers. You spent a total of $29. How
    much did each eraser cost?
    answer choices
    5 + x = 29
    -5 - 4x = -29
    5x = 29
    29 - 5 = -4x
  • Question 2
    60 seconds
    Q. WRITE AN EQUATION
    For a field trip 4 students rode in cars and the rest filled nine buses. How many students were in each bus if 472 students were on the trip?
    answer choices
    4x=472
    9x=472
    4+9x=472
    4+x=472
  • Question 3
    60 seconds
    Q. After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have before buying the salad?
    answer choices
    n + $5.12 = $27.10
    n - $5.12 = $27.10
    n - $5.12 = -$27.10
    $5.12 - n = $27.10
  • Question 4
    60 seconds
    Q. How many boxes of envelopes can you buy with $12 if one box costs $3?
    answer choices
    3n = -12
    n/3 = 12
    3-n = 12
    -3n = -12
  • Question 5
    60 seconds
    Q. Todd caught three times as many fish this year than last year. He caught 63 fish by the end of the year. Which algebraic equation represents how many fish he caught last year? 
    answer choices
    3f = 63
    63 - 3 = f
    63/3 = f
    3 + f = 63
  • Question 6
    60 seconds
    Q. WRITE AN EQUATION
    Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
    answer choices
    24 - 10 = -7x
    24 - 7x = 10
    -24 - 7x = -10
    10 + x = 24
  • Question 7
    180 seconds
    Q. Diego scores 11 more points than Travis.  Together they score 21 points.  How many points did each person score?
    answer choices
    Diego: 11,   Travis: 10
    Diego:  10,  Travis:  11
    Diego: 5,  Travis:  16
    Diego:  16, Travis:  5
  • Question 8
    180 seconds
    Q. 472 students are going on a field trip.  120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?
    answer choices
    4 cabins
    44 cabins
    59 cabins
    74 cabins
  • Question 9
    180 seconds
    Q. Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?
    answer choices
    4 boxes
    5 boxes
    6 boxes
    7 boxes
  • Question 10
    180 seconds
    Q. Rachel and Sharon are splitting up their Pokemon cards.  Rachel has 4 fewer than 3 times as many as Sharon.  Together they have 100 cards.  Which equation could be used to solve for how many cards Sharon had originally?
    answer choices
    n + (3n - 4) = 100
    n - (3n - 4) = 100
    n + (4 - 3n) = 100
    4 - 3n = 100
  • Question 11
    180 seconds
    Q. Jason says that 10 less than one third of his age is 11 years old.  How old is Jason?
    answer choices
    3 years old
    7 years old
    57 years old
    63 years old
  • Question 12
    180 seconds
    Q. Joe's BBQ sells BBQ by the pound.  Michelle buys $8.75 worth of sides and then 6 pounds of barbeque.  If her total bill was $40.55, how much was each pound of barbeque?
    answer choices
    $5.30
    $3.95
    $8.22
    $5.32
  • Question 13
    180 seconds
    Q. Gabby has $14 and plans to save $5 each week until she has the $64 she needs for a new jacket.  How many weeks will it take Gabby to save money for a new jacket?
    answer choices
    11 weeks
    10 weeks
    12 weeks
    13 weeks
  • Question 14
    180 seconds
    Q. 472 students are going on a field trip.  120 students will be returning home and the rest will be spending the night in cabins. If a cabin sleeps 8 people, how many cabins need to be rented?
    answer choices
    4 cabins
    44 cabins
    59 cabins
    74 cabins
  • Question 15
    180 seconds
    Q. Solve 2x - 3 = 1 
    answer choices
    3
    2
    1
    -2
  • Question 16
    900 seconds
    Q. x + 2x + 5 + x = 25
    answer choices
    x = 3
    x = 4
    x = 5
    x = 6
  • Question 17
    300 seconds
    Q. Shawn ran 7 miles less than Christina last week.  Shawn ran 18 miles.  How many miles did Christina run?
    answer choices
    11
    32
    25
    23
Report Quiz
Join a game