Better Buy
3 years ago
sbarone
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
12 QuestionsShow answers
  • Question 1
    180 seconds
    Q. You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
    answer choices
    $8 per pound
    $5 per pound
    $35 per pound
    0.125 pounds per dollar
  • Question 2
    180 seconds
    Q. Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
    answer choices
    $50 per hour
    $12 per hour
    $192 per hour
    $25 per hour
  • Question 3
    180 seconds
    Q. 8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
    answer choices
    $6 per pizza
    $82.50 per pizza
    $5.50 per pizza
    $6.50 per pizza
  • Question 4
    180 seconds
    Q. If the unit price for bananas is $1.44 per pound, how much would it cost to buy 6 pounds of bananas?
    answer choices
    $0.24
    $2.40
    $8.64
    $7.56
  • Question 5
    300 seconds
    Q. Which is the better buy?
    answer choices
    A 4 pack of t-shirts for $2.24
    A 6-pack of t-shirts for $3.12
    An 8 pack of t-shirts for $4.24
  • Question 6
    300 seconds
    Q. Oreos $2.98 for 15.5 oz.
    or
    Chips Ahoy $2.50 for 14 oz.
    Find the unit price of each and choose the better deal.
    answer choices
    Oreos
    Chips Ahoy
  • Question 7
    300 seconds
    Q. Sara Lee Turkey $6.58 per lb.
    or
    Butterball Turkey $11.16 for 2 lb.
    Find the unit price of each and choose the better deal.
    answer choices
    Sara Lee
    Butterball
  • Question 8
    300 seconds
    Q. Cheerios $3.68 for 17 oz.
    or
    Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
    Find the unit price of each and choose the better deal.
    answer choices
    Cheerios
    Apple Jacks
  • Question 9
    300 seconds
    Q. Kidney beans $1.18 per lb.
    or
    Lima beans $2.13 for 2 lb.
    Find the unit price of each and choose the better deal.
    answer choices
    Kidney beans
    Lima beans
  • Question 10
    300 seconds
    Q. Daisy sour cream $1.49 for 8 oz.
    or
    Kraft sour cream $2.55 for 16 oz.
    Find the unit price of each and choose the better deal.
    answer choices
    Daisy
    Kraft
  • Question 11
    300 seconds
    Q. A Hummer that gets 300 miles on 20 gallons of gas or a Camry that gets 495 miles of 15 gallons of gas. Which is the better deal?
    answer choices
    Hummer
    Camry
  • Question 12
    300 seconds
    Q. Babysitting for 8 hours and making $72.00 or babysitting for 6 hours and making $57.00. Which is the better deal?
    answer choices
    8 hours
    6 hours
Report Quiz
Join a game