Writing Equations
3 years ago
regardner
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
20 QuestionsShow answers
  • Question 1
    120 seconds
    Q. Write an equation that could be used to find how many packs of DVDs you can buy with 168 dollars if one pack costs 12 dollars.
    answer choices
    168x = 12
    12x = 168
    12(168) = x
    12 / x = 168
  • Question 2
    120 seconds
    Q. Tim's high school played 14 football games this year. The team won most of their games. They were defeated during 2 games. Write an equation that could be used to find how many games they won.
    answer choices
    14 + x = 2
    x - 2 = 14
    x + 2 = 14
    14 + 2 = x
  • Question 3
    120 seconds
    Q. There were 39 bales of hay in the barn. Jason stacked more bales in the barn today. There are now 95 bales of hay in the barn. Write an equation that could be used to find how many bales did he stored in the barn.
    answer choices
    x + 39 = 95
    39 + 95 = x
    x + 95 = 39
    39x = 95
  • Question 4
    120 seconds
    Q. Sally had 10 peaches left at her roadside fruit stand. She went to the orchard and picked more peaches to stock up the stand. There are now 73 peaches at the stand. Write an equation that could be used to find how many peaches she picked.
    answer choices
    x + 10 = 73
    73 + x = 10
    10x = 73
    x - 10 = 73
  • Question 5
    120 seconds
    Q. After eating at the restaurant, Mary, Jason, and Keith decided to divide the bill evenly. If each person paid 36 dollars, what was the total of the bill? Write an equation that could be used to solve this problem.
    answer choices
    3x = 36
    3/x = 36
    36x = 3
    x/3 = 36
  • Question 6
    120 seconds
    Q. There are 34 pine trees currently in the park. Park workers will plant more pine trees today. When the workers are finished there will be 50 pine trees in the park. Write an equation that could be used to find how many pine trees they planted.
    answer choices
    50 + x = 34
    34 + x = 50
    x - 34 = 50
    34 - x = 50
  • Question 7
    120 seconds
    Q. Mike found 77 seashells on the beach, he gave Fred some of his seashells. He has 15 seashell left. How many seashells did he give to Fred? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    15x =77
    x - 15 = 77
    15 + x = 77
    x + 77 = 15
  • Question 8
    120 seconds
    Q. Mary has 24 books in her library. She bought several books at a yard sale over the weekend. She now has 58books in her library. How many books did she buy at the yard sale ? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    x - 24 = 58
    24 + x = 58
    58 + x = 24
    58 + 24 = x
  • Question 9
    120 seconds
    Q. Last week Tim had 11 dollars. He washed cars over the weekend and now has 79 dollars. How much money did he make washing cars? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    11 - x = 79
    x - 11 = 79
    79 + 11 = x
    11 + x = 79
  • Question 10
    120 seconds
    Q. Alyssa is baking a cake. The recipe calls for 7 cups of flour. She already put in 3 cups. How many more cups does she need to add? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    3 + x = 7
    7 + 3 = x
    3x = 7
    7x = 3
  • Question 11
    60 seconds
    Q. Twice a number is 28. Write an equation that could be used to find that number.
    answer choices
    28x = 2
    2x = 28
    x/2 = 28
    2/x = 28
  • Question 12
    60 seconds
    Q. The quotient of 39 and a number is 3. Write an equation that could be used to find that number.
    answer choices
    3/x = 39
    x/39 = 3
    39/x = 3
    x/3 = 39
  • Question 13
    120 seconds
    Q. You and four friends go to Johnny Rockets. You all split the bill equally. Each person’s share was $6.50. How much was the original bill? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    6.5/x = 5
    x/5 = 6.5
    6.5x = 5
    5x = 6.5
  • Question 14
    120 seconds
    Q. The cost for 6 months of Napster is $59.70. What is the cost for one month? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    6x = 59.70
    x/6 = 59.70
    59.70x = 6
    6/x = 59.70
  • Question 15
    120 seconds
    Q. El Rodeo School has 837 students. El Rodeo School has 78 more students than Hawthorne. How many students are there at Hawthorne School? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    837 + 78 = x
    x - 837 = 78
    x - 78 = 837
    x + 78 = 837
  • Question 16
    120 seconds
    Q. From the first quiz to the second quiz, a score dropped 8 points. The score on the second quiz was 39. What was the first quiz score? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    39 - 8 = x
    39 - x = 8
    x - 8 = 39
    8 - x = 39
  • Question 17
    120 seconds
    Q. At Costco, 32 cans of Coke cost a total of $8.96. What is the cost per can? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    8.96x = 32
    32x = 8.96
    8.96/x = 32
    x/8.96 = 32
  • Question 18
    120 seconds
    Q. A Lamborghini Murciélago has a top speed of 205 miles per hour. This is 7 miles per hour faster than the Ferrari F430. What is the top speed of the Ferrari? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    7x = 205
    x - 7 = 205
    205 + 7 = x
    x + 7 = 205
  • Question 19
    120 seconds
    Q. Bob Loblaw is on a diet to lose weight. After losing 26 pounds, Bob weighs 231 pounds. What was Bob Loblaw’s weight before his diet? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    x - 26 = 231
    231 - x = 26
    231 + x = 26
    26 + x = 231
  • Question 20
    120 seconds
    Q. You need the weight of your dog. On the scale together, you both weigh a total of 134 pounds. After putting the dog down, your weight is 105 pounds. What is the weight of the dog? Write an equation that could be used to solve this problem.  
    answer choices
    134 + x = 105
    105 + x = 134
    134 + 105 = x
    x - 105 = 134
Report Quiz
Join a game