Ratios and Rates
3 years ago
townsendm
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
10 QuestionsShow answers
  • Question 1
    300 seconds
    Q. 8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
    answer choices
    $6 per pizza
    $82.50 per pizza
    $5.50 per pizza
    $6.50 per pizza
  • Question 2
    300 seconds
    Q. A 7-pack of DVDs costs $23.31. What is the unit price?
    answer choices
    $3.33 per DVD
    $3.03 per DVD
    $2.33 per DVD
    $3.23 per DVD
  • Question 3
    60 seconds
    Q. What is the ratio to the picture shown, triangles to squares?
    answer choices
    2:6
    5:6
    3:4
    4:3
  • Question 4
    120 seconds
    Q. Daniel’s gym class has 35 students and 7 basketballs. What was the ratio of students to basketballs
    answer choices
    5 to 1
    1 to 5
    7 to 1
    1 to 7
  • Question 5
    120 seconds
    Q. Sarah went into the local Dollar Store because they have so many deals!! The following deal that she was debating is 4 bars of soap that cost $5. What would 8 bars cost her?
    answer choices
    $10
    $11
    $12
    $13
  • Question 6
    120 seconds
    Q. A  recipe calls for 2 cups of sugar, 3 cups of flour, 1 cup of butter, and 1/2 a cup of chocolate chips.  What is the ratio of
     flour and butter to sugar? 
    answer choices
    2 : 1
    4 : 1
    1½ : 2
    2 : 1½
  • Question 7
    30 seconds
    Q. 3.  Express 12 baskets in 18 attempts as a fraction in simplest form.
    answer choices
    3 to 2
    6 to 9
    2:3
    12/18
  • Question 8
    60 seconds
    Q. Express the ratio as a fraction in simplest form:
    18 ounces to 3 cups
    answer choices
    6 to 1
    1/6
    18/3
    6/1
  • Question 9
    60 seconds
    Q. There are 60 cookies and 10 cupcakes leftover at a bake sale. What is the ratio of cupcakes to cookies? Your answer It must be in simplest form.
    answer choices
    6 to 1
    1:6
    30:5
    14:56
  • Question 10
    60 seconds
    Q. The Northwestern huskies had a record of 25 wins and 45 losses.  What was the ratio of wins to losses?
    answer choices
    9:5
    5:9
    5:3
    3:5
Report Quiz
Join a game