Multiplying and Dividing Decimals
3 years ago
peacock16
Save
Edit
Host a game
Live GameLive
Homework
Solo Practice
Practice
18 QuestionsShow answers
  • Question 1
    300 seconds
    Q. Maria wants to go to the movies with her friends. Each ticket is $9.50. How much would 5 tickets cost?
    answer choices
    $47
    $9.50
    $47.50
    $5.50
  • Question 2
    300 seconds
    Q. 3.8 X 10
    answer choices
    0.038
    0.38
    38
    380
  • Question 3
    300 seconds
    Q. Jennifer bought 3.4 pounds of apples. She paid $.89 per pound.  How much did Jennifer pay for the apples?
    answer choices
    $3.00
    $3.02
    $3.01
    $3.03
  • Question 4
    300 seconds
    Q. 4.25 x 3.1
    answer choices
    1.3175
    13.175
    131.75
    1317.5
  • Question 5
    300 seconds
    Q. Tickets to the school football game are $2.25. How much would 10 tickets cost?
    answer choices
    $22.50
    $50.00
    $20.00
    $22.50
  • Question 6
    300 seconds
    Q. What is the best ESTIMATE for: 4.2 x 5.8?
    answer choices
    30
    24.36
    24
    20
  • Question 7
    180 seconds
    Q. Calculate
    5.75÷0.25
    answer choices
    0.23
    2.3
    2.03
    23
  • Question 8
    180 seconds
    Q. Big Money Pedro bought a steak that weighs 1.4 pounds. The price is $4.50 per pound. How much does the steak cost?
    answer choices
    $4.20
    $6.90
    $22.50
    $6.30
  • Question 9
    300 seconds
    Q. 3.8 x 4
    answer choices
    1.52
    7.8
    7.08
    15.2
  • Question 10
    30 seconds
    Q. Find the quotient for this division problem:  0.48 ÷ .02
    answer choices
    0.24
    0.0096
    0.46
    24
  • Question 11
    30 seconds
    Q. To divide 19.5÷0.31 start by moving the decimal
    answer choices
    Right two places
    Right one place
    Left two places
    Left one place
  • Question 12
    120 seconds
    Q. What division problem does this model represent?
    answer choices
    1.14÷3
    3.14÷3
    3.42÷3
    3.312÷3
  • Question 13
    60 seconds
    Q. Which Equation matches the model? 
    answer choices
    .4 x .2 = 0.8
    0.6 x 0.1 = 0.06
    0.2 x 0.4 = 0.8
    0.2 x 0.4 = 0.08
  • Question 14
    300 seconds
    Q.  A scientist conducting a dig spent $37.95 on 23 packets of hand wipes for her team of volunteers. What was the price of each packet?
    answer choices
    $16.50 
    $16.05 
    $1.60
    $1.65
  • Question 15
    300 seconds
    Q. Anita pays $20.70 to copy an 18 page report. What is the cost for each page?
    answer choices
    $1.05
    $1.03
    $1.15 
    $1.10
  • Question 16
    45 seconds
    Q. When you divide a number by a power of ten, the number will get _________.
    answer choices
    smaller
    bigger
    stay the same
  • Question 17
    30 seconds
    Q. 753 ÷ 100
    answer choices
    0.753
    753
    75.3
    7.53
  • Question 18
    45 seconds
    Q. 2.34 ÷ 101
    answer choices
    0.234
    2.34
    23.4
    0.0234
Report Quiz
Join a game