
2 bags and 8 pencil cases cost $160 altogether. A bag costs $10 more than each pencil case. How much does each bag cost?
Mrs Tan bought 5 packs of red pens and 7 packs of multi-coloured pens for $193. Each pack of multi-coloured pens costs $7 more than each pack of red pens. How much does each packet of multi-coloured pen cost?
Mrs Tan bought 5 dresses and 3 shirts for $136. A dress costs $8 more than a shirt. How much does each dress cost?
Ally bought 4 boxes of donuts and 12 packs of muffins for $152. Each pack of muffins costs $6 less than each box of donuts. If there are 7 donuts per box, how much does each donut cost?
A box of oranges and 12 packets of grapes cost $85 altogether. A box of oranges cost $13 more than the total cost of the grapes. How much does each packet of grapes cost?
2 necklaces and 5 rings cost $1000 altogether. A necklace cost $50 more than the total cost of the rings. How much does each ring cost?
3 handphones and 9 earphones cost $723 altogether. The total cost of the earphones is $85 less than a handphone. How much does a handphone cost?
3 boxes of erasers and 5 calculators cost $131 altogether. The total cost of the erasers is $19 less than the cost of a calculator. How much does a calculator cost?