LESSONSUPER
Vienos klasikai
17 hours ago by
Super resource
With Super, get unlimited access to this resource and over 100,000 other Super resources.
Get Super
18 slides

Vienos klasikai

Body text
Q.

Klasicizmas - kuris tai laikotarpis (parašykite amžių)?

Q.

Parašykite, kokius žinote Vienos klasikus?

Susipažinimas su Vienos klasikais

Vienos klasikais, vadinami trys klasicizmo laikotarpiu gyvenę kompozitoriai - Jozefas Haidnas, Volfgangas Amadėjus Mocartas ir Liudvikas van Bethovenas. Vienos klasikais šie kompozitoriai, vadinami, nes būtent Vienoje jie sukūrė didingiausius savo kūrinius.

Francas Jozefas Haidnas

Gimė 1732m. kovo 31d. ( ar balandžio 1d.) Rorau miestelyje, Žemutinėje Austrijoje, mirė 1809m. gegužės 31d. . Nors pradėjus Haidnui kurti simfonija jau buvo susiformavusi, jo simfonijos yra bene ankstyviausios iš priskiriamų „standartiniam“ repertuarui. Tačiau jis tikrai gali būti vadinamas styginių kvarteto pagrindėju. Jis žinomas dėl „juokų“, kuriuos įpindavo į savo kuriamą muziką (pvz.: simfonijoje nr.94 „Staigmena“ staiga netikėtai garsiai užgieda choras.

Haidno Kūryba

1766m. Haidnas tapo įtankingos Esterhazių šeimos kapelmeisteriu.Jiems jis tarnavo iki mirties, tačiau su pertraukomis.Haidno pareigos buvo rašyti muziką, vadovauti orkestrui, atlikti kamerinę muziką savo patronams ir su jais.Jis padidino orkestrą iki 25 atlikėjų.Dirbdamas pas Esterhazius, Haidnas parašė daug kūrinių ir išpopuliarėjo.Apie 1781 m. susidraugavo su Mocartu, kurio darbais žavėjosi ir visokeriopai stengėsi jam padėti.Nors Haidnui pradėjus kurti, simfonija jau buvo susiformavusi, tačiau neretai jis vadinamas simfonijos pradininku.

Title

Haidno muzikai būdingas trumpų paprastų muzikinių motyvų vystymas.Haidno dėka išsivystė klasikinė sonatos forma.Haidnas

žinomas dėl „juokų“, kuriuos įpindavo į savo muziką: pavyzdžiui, simfonijoje nr. 94, pavadintoje „Staigmena“, netikėtai garsiai užgieda choras.Žymiausia Haidno simfonija "Su timpanu tremolo", tačiau brandžiausiomis Haidno simfonijomis laikomos "Londono Simfonijos".Haidnui priskiriamos 104 simfonijos, 13 mišių, virš 80 styginių kvartetų, oratorijos „Pasaulio sutvėrimas“ ir „Metų laikai“ ir dar daug smulkesnių kūrinių.

Q.

Parašykite, ką sužinojai apie kompozitorių J.Haidną.

Volfgangas Amadėjus Mocartas

Gimė 1756m. sausio 27d. Zalcburge, mirė 1791m. gruodžio 5d. Vienoje.

Jis - austrų kompozitorius. Vienas įžymiausių klasicistinės muzikos kompozitorių. Muzikos kūrimą Mocartas pradėjo būdamas penkerių. Simfonijos - kone svarbiausia kūrybos dalis. Vienoje kurtos simfonijos nuo ankstesnių skyrėsi tuo, dabar jos jau buvo ne skirtos koncertų pradžiai, o galėjo pačios būti koncerto programos dalimi.

Title

Volfgangas Amadėjus Mocartas

1756 m. sausio 27 d. - 1791 m. gruodžio 5 d.

Mocartas gimė Zalcburge, dabartinėje Austrijoje, Leopoldo ir Anos Marijos Pertl Mocartų šeimoje. Kitą dieną buvo pakrikštytas Theophilus vardu, kuris reiškia mylimas Dievo. Šiais laikais naudojamas lotyniškas šio vardo variantas Amadeus.Mocarto tėvas Leopoldas Mocartas buvo žymus smuikininkas ir kompozitorius, griežęs arkivyskupo rūmų kapeloje.Mocartas nuo mažų dienų buvo mokomas groti pianinu ir smuiku, o būdamas penkerių jau kūrė muziką.Jo tėvas, pamatęs vaiko talentą, pradėjo jį vežioti po Europą.Paauglystę ir jaunystę praleidęs kelionėse, 1781 m. muzikantas apsistojo Vienoje.Čia 1782 m. rugpjūčio 4 d. vedė Konstancą Veber, su kuria vėliau susilaukė šešių vaikų, iš kurių tik du sūnūs išgyveno iki pilnametystės.

Title

Kurti muziką Mocartas pradėjo anksti: būdamas penkerių parašė pirmuosius menuetus.Svarbiausi Vienos laikotarpio kūriniai: „Haidno“ kvartetai (šeši styginių kvartetai, dedikuoti Haidnui), sonatos A-dur 3 dalis – praminta „Turkų maršu".Simfonijos.

Vienoje kurtos simfonijos nuo ankstesnių skyrėsi tuo, kad dabar jos jau buvo ne skirtos koncertų pradžiai, o galėjo pačios būti koncerto

programos dalimi.Žinomiausios simfonijos – „Prahos simfonija“, „Jupiterio simfonija“, „Hafnerio simfonija“, „Linco simfonija“.Mocarto kūriniai numeruojami pagal Kechelio sąrašą, sudarytą 1862 m. Prieš kūrinių numerius prirašomos raidės K arba KV.Mocartas paraše 40 simfonijų.

Q.

Ką galėtum parašyti apie V.A.Mocartą?

Liudvikas Van Bethovenas

1770 m. gruodžio 17 d. - 1827 m. kovo 26 d.Liudvikas van Bethovenas gimė 1770 m. Bonoje. Gimimo data anksčiau buvo laikoma gruodžio 16 d., nes žinoma, kad krikšto data – gruodžio 17 d., o tuo metu naujagimiai būdavo krikštijami dieną po gimimo. Bethoveną muzikos pradėjo mokyti jo tėvas, kapelos giedotojas.Pasakojama, kad tėvas sūnų mušdavo, versdavo jį groti tikėdamasis padaryti iš jo panašų vunderkindą kaip Mocartas.

Title

1792 m., pasinaudojęs savo darbdavio Bonoje dėka įgytais ryšiais, Bethovenas persikėlė į Vieną. Čia jis tikėjosi mokytis pas Haidną, tačiau šis neturėjo laiko mokiniams ir po dvejų metų perdavė Bethoveną Johanui Albrechtsbergeriui. Jaunasis pianistas greitai buvo pripažintas virtuozu, kiek vėliau pasiekė pripažinimą kaip kompozitorius. Bethovenas visą gyvenimą buvo laisvas kompozitorius, t. y. ne dirbo bažnyčiai ar rūmams, bet gyveno iš pasirodymų, rėmėjų lėšų ir to, ką gaudavo pardavęs savo kūrinius.Maždaug nuo 28-erių metų Bethovenas ėmė kursti, apie 50 gyvenimo metus visai apkurto. Galiausiai tai jį net privedė prie minčių apie savižudybę.

Bethoveno kūryba

Bethovenas išplėtojo, patobulino sonatų formą, kurią perėmė iš Haidno ir Mocarto (pirmosios trys Bethoveno sonatos netgi dedikuotos Haidnui), taip pat vystė simfoniją (vietoj keturių dalių simfonijos jis pasirinko daug laisvesnę formą).Liudvigas van Bethovenas padėjo pamatus Romantizmo epochos muzikai. Paprastai į Bethoveno kūrinių sąrašus įtraukiama: 9 simfonijos, 11 uvertiūrų, muzikos kūrinių teatro pastatymams, koncertas smuikui su orkestru, 5 koncertai fortepijonui su orkestru, 16 styginių kvartetų, 9 fortepijoniniai trio, 10 sonatų smuikui ir fortepijonui, 5 sonatos violončelei ir fortepijonui, 32 sonatos fortepijonui, taip pat variacijų ciklai fortepijonui, oratorija, opera „Fidelijas“, dvejos mišios, įvairios arijos, dainos. Garsiausios Bethoveno simfonijos yra trečioji (Herojinė), penktoji (Likimo) ir devintoji (Džiaugsmo)

Q.

Kokį žinai L.van Bethoveno kūrinį?

Quizzes you may like
20 Qs
Fourth Grade - Math Final Evaluation
4.2k plays
20 Qs
Counting Money
1.6k plays
10 Qs
Tens and Ones
5.6k plays
10 Qs
Coins
26.4k plays
20 Qs
Counting Money
4.1k plays
10 Qs
What is it Worth $$$$
2.7k plays
20 Qs
Coins & Values
26.0k plays
Math - 2nd
12 Qs
Coin Identification
6.5k plays